Kamerun Bayrağı Açıklaması

 

Ülkelerin bayrakları milli değerlerini taşıyan anlamlar içerir. Kamerun bayrağı anlamı da aynı şekilde farklı anlamlar içermektedir. Bayrak üç ayrı renkten oluşur. Dünyanın hiçbir ülkesinde yer almayan üçlü bir uyum söz konusudur. Ülkenin bayrağının göndere çekilmesi ile birlikte geçen süre bağımsızlık süreleri olmuştur. Bu ülkenin bayrağının renkleri sarı kırmızı ve yeşil renkten oluşur. Yeşilin rengi daha maviye yakın bir yeşil olması nedeniyle oldukça farklı bir detay içerir. Bayrak Pan Afrika olarak bilinen bir akıma göre oluşturulmuştur. Bunun ötesinde ise üzerinde bulunan kırmızı ve sarı renklerin ortasında bulunan yıldızında bir anlamı mevcuttur. Kamerun Bayrağı Anlamı özellikte Fransız stilinden kaynak almıştır. Bu yönüyle farklı ve ayrıntılı bir nokta oluşturur.

Kamerun Bayrağı Resmi, 20 Mayıs 1975 yılı itibariyle göndere çekilen bir bayrak olarak halkına sunulmuştur. Ülkenin bayrak anlayışı ise dikey bir Fransız bayrağı benzetmesi olmuştur. Dikey olarak oluşturulan bun bayrağın üzerinde bulunan yeşil umudu simgeler, diğer renkler ise daha ayrı bir anlam içerecektir. Yeşilin bu kadar önemli olmasının nedeni ise ülkede bulunan yeşil rengin ağırlıklı olmasıdır. Bu nedenle de sembolik bir etken olmuştur. Kırmızı ise bağımsızlık mücadelesini gösterir. Bunun yanı sıra üzerine akan kanı da simgeler. Sarı rengin anlamı ise ülkenin kuzeyinde bulunan toprak rengini belli eder. Aynı zamanda güneşin rengini de simgeleyen bir ifade taşır.

Kamerun uzun yıllar sömürge olarak kalmış bir ülke olmasından dolayı 1975 yılında kendi bağımsızlık mücadelelerini kazanarak bunu bayraklarına da yansıtmıştır. Resmi bir bayrak olarak karşımıza çıkan bu ülkenin bayrağı öncelik olarak farklı anlamlar içermiştir. Bu ülkenin içinde bulunan yıldız ise üniter bir devlet olduklarının yansıması olmuştur. Bunun yanı sıra resmen kullanılmaya başlayan ve güncel olarak detaylara indirilen bu resmin ise güncelliği konusunda farklı ayrıntılar vardır. Sistemin bir parçası olmalarından dolayı İngiltere ve Fransa ülkelerini de ilk bayraklarında temsil etmişlerdir. Bunun ayrımı ise bağımsızlık mücadelesi gerçeğe ulaşınca tamamen ortadan kaldırılmıştır. Kamerun Bayrağı Açıklaması bu şekli ile daha çok benimsenen bayrak üzerindeki renkler kendi benliklerinin oluşmasını sağlamıştır.

Kamboçya Bayrağı

Kanada Bayrağı