Karadağ Bayrağı Açıklaması

 

Karadağ bir balkan ülkesidir. Kendi ülkesinin bağımsızlığını alarak kendi bayrağını oluşturma mücadelesinde onu yalnız bırakmayan adımlar olmuştur. Sırbistan Karadağ olarak bilinen ülkenin kendi milli benliğini oluşturma çabası ile kendini ortaya koyması da ayrı bir mücadele şekli olmuştur. Bu nedenle bayrağının anlamı da yine bunları içermektedir. Karadağ Bayrağı Anlamı, doğusunda bulunan Arnavutluk ülkesi ile sürekli olarak çatışma halinde olmuştur. Yaşadıkları ayrılık sonrasında ise ülke kendi amblemini oluşturduğu bayrağı ile mücadeleye devam etmiştir. Karadağ bayrağı içerik olarak 13 Temmuz 2004 yılında kabul edilmiştir. Bu bayrağın anlamı aynı zamanda kendi bağımsızlık mücadelesini da kazanmasından dolayı ortaya konmuştur. Her bayrak konusunda olduğu gibi bunda da yine detaylar ve farklılıklar ortaya konmuştur.

Karadağ Bayrağı Resmi, kendi ülkesinde yaptığı bir yarışma ile ortaya konmuştur. Bu bayrak kırmızı bir zemin üzerine oluşan bir bayraktır. Bayrağın yine altın sarısına yakın bir renk ile çerçevesi vardır. Bu çerçeve ise kırmızı zemin noktasına denk gelen bir zemindir. Bunun yanı sıra üzerinde ise bir arma bulunmaktadır. Bu arma ise yüzyıllardır ülke adına kullanılan ibr armadır. Armada çift başlı bir kartal resmini grömek mümkündür. Karadağ bayrağı üzerinde bulunan simgenin üzerinde ise bir kral tacı bulunmaktadır. Aynı zamanda bu kartal resminin hemen alt kısmında ayak noktasında ise iki adet sembol bulunmaktadır. Sağ ayakta mavi işlemeli bir taç ve sol tarafta ise bir asa bulunuyor. Bu simge sadece bayrakta değil, bir devlet arması olarak çoğu uluslararası yazışmalarda da kullanılmaktadır.

Karadağ Bayrağı Açıklaması, ülkenin 2004 yılında Sırbistan topraklarından ayrılmasının hemen ardından yüzü kırmızı olan ve ½ oranında olan bir detay ile amblemini de tam ortasında bulundurmuştur. Bunun yan ısıra II. Petar Petroviç Njegos tarafından da bayrağın tasarlaması yarışması kazanılmıştır. Özellikle bayrak hakkında çıkarılan bir kanunla, yıpranması, hakarete uğraması, fiziksel olarak hasar görmesi gibi konular ise kendi kanunları ile düzenlenmiştir. Çoğu millette olduğu gibi bayrak anlamı ile milli benliklerinin tam anlamı ile oluşmasını sağlamıştır.

Kanada Bayrağı

Japonya Bayrağı