Katar Bayrağı Açıklaması

 

Katar, bayrağı için seçimini 1971 yılı itibariyle yapmıştır. Günümüzdeki halini alma tarihi ise 9 Temmuz 1971 gününe denk gelmiştir. Katar bayrağı dünya çapında en farklı bayraklardan birisidir. Katar Bayrağı Anlamı, ise oran açısından birçok farklı bayrağa göre kendini 11.28 gibi bir oran ile göstermiştir. Hem uzunluk hem de darlık açısından son derece farklı bir detay incelemiştir. Bu detay içnide en uzun ve en dar olanlar arasında ilk olan bir bayrak şeklidir. Bu bayrak için göndere çekilen taraf ise bayrağın beyaz kısmı olmuştur. Renkleri ise beyaz ve kestane rengi üzerindedir. Bu renk ikisi içinde ayrı bir önem taşımıştır. Bayrak katar bayrağı olması nedeniyle çoğu ülke tarafından farklı kabul edilen bir anlam içerir.

Katar Bayrağı Resmi beyaz kısmı ile her ülkede olduğu gibi barış anlamı içerirken, kestane kısmı ise bayrağın üçte ikisini kapsamıştır. Arda birleşilen yerde yaklaşık olarak karşılıklı olmak üzere 9’ ar bir üçgen bulunmaktadır. Bu üçgenler ise bayrağa girinti ve çıkıntı görünümü vermiştir. Bayrak için oluşan bir diğer anlam ise ülkenin renk seçiminde olmuştur. İlk olarak kırmızı seçilen kestane rengi, daha sonrasında ise coğrafi konum göz önünde olduğu zaman oldukça yoğun güneş ışını alması nedeniyle farklı bir renk seçimi alınmış oldu. Bu rengin en etkili seçim noktası ise kırmızı olan bayrağın rengini bu rengi almasından kaynaklanmıştır. Buna ise güneş etkili olmuştur.

Katar Bayrağı Açıklaması, konumu ve renk bütünlüğü konusunda en ilginç olan bayraklardan birisi olma konumuna sahiptir. Bayrak için oranlama ise iki şekilde değişmiştir. İlk olarak 11: 30 olan bayrak daha sonrasında ise oran olarak 11: 28 olarak çizilmiştir. Bu oranın değişmesinde en temel etken ise rengin de bağlayıcı olmasıdır. Bayrağın rengi güneş nedeniyle de 1949 yılı itibariyle değişiklik göstermiştir. Ülke topraklarının da bunda etkisi olması ise milli bilinci doğuran nedenler olmuştur. Bu bayrağın en önemli ayrıntısı ise kullanıldığı ülkede ciddi bir potansiyel taşımasıdır. Ayrı bir saygı olan bayrağın ülkesinde kanunla düzenlenen hakları vardır

Kosova Bayrağı

Kazakistan Bayrağı