Kenya Bayrağı Açıklaması

 

Kenya ülkesi uzun yıllar sömürge halinde yaşamış bir ülkedir. Kendi bağımsızlığını almasının hemen ardından, milli benliklerine uygun olarak bir bayrak düzenlemişlerdir. 12 Aralık 1963 yılında gerçekleştirilen bu bayrak için göndere resmi çekim tarihi de yine aynı gün olarak belirlenmiştir. Kenya Bayrağı Anlamı, üzerinde bulunan renkler içinde kendini anlatmaktadır. Bayrakta beyaz, siyah, kırmızı ve yeşil renkler kullanılmıştır. İlk bakışta bayrak ortasında bulunan simge tam olarak kendi kültürlerini yansıtan ürünlerden oluşur. Bu simgeler ülkenin gelenekçi yapısına da bağlı olarak bayrağın hemen orta kısmında konuşlandırılmıştır. Kenya ülkesinin en önemli rengi olan yeşil ise bu bayrak üzerinde mutlaka bulunan argümanlardan olmuştur.

Kenya Bayrağı Resmi, bayrak renklerin sıralanması bakımından siyah üst kısımda, kırmızı orta kısımda ve yeşil renk ise en alt kısımda bulunmuştur. Kırmızı renk anlam olarak sömürgecilikten tam anlamı ile bağımsızlıklarını almaları nedeniyle ve bu uğurda cesaret vererek kanlarını dökmelerini simgeler. Siyah renk ise ülkenin siyah renkte olan halkının bir temsilidir. Aynı zamanda da bayrağın üç rengi birbirinden ayrı bir şekilde dar anlamı ile beyaz şeritleri de içinde bulunduruyor. Bu bayrak aynı zamanda halkın da geçmişin ve geleceğini barışı temsil eden bir anlam taşımaktadır. Özellikle yeşil renk gelecek hakkında umudu temsil etmiştir. Tam bir bağımsızlık anlamı da içeren bu yeşil rengin özel bir anlamı da ülkenin kendi değerleri olmuştur. Bu detaylar içinde özellikle kendi ormanları, suları ve vadileri de olmuştur.

Kenya Bayrağı Açıklaması, bayrak içinde bulunan Beyaz kısımlar ise barışı temsil eder. Bayrak üzerinde bulunan sembol ise Masai Kalkanı olmuştur. Bunun hemen arka kısmında bulunan çapraz şekilde bulunan mızraklar ise yine kabile kültürlerinin olduğunu ortaya koyar. Bu bayraklar üzerinde bulunan sembollerin en temel noktası ise mücadelenin her zaman daha ileri seviyelerde olduğunu ortaya koymasıdır. Kenya ülkesi kendi özgürlük mücadelesini vermesi ile birlikte halkını özgürlüğe kavuşturmuştur. Sembollerin anlamları bu özgürlük mücadelesini yine bu geleneksel argümanları olmadan veremeyeceklerini de simgeleyen bir adım içermiştir. Sembol ise çapraz bir şekilde orta kısımda noktası da barışın artık son nokta olduğunu ifade eder.

Kazakistan Bayrağı

Kıbrıs Bayrağı