Kıbrıs Bayrağı Açıklaması

 

Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı 16 ağustos 1960 yılı itibariyle adada kabul edilmiştir. Bu ülkenin bayrağının çıkış tarihi bu olmasına rağmen farklı bir içeriği vardır. Ülke bu tarih itibariyle bir Britanya kolonisi olarak kendini göstermiştir. Bu nedenle bayrakta farklı anlamlar görmek mümkündür. Bayrakta bulunanlar ise ilk önce daha ayrı sembollerdir. Britanya kolonisi olması nedeniyle bir İngiliz bayrağı ayrımı yapılmaktaydı. Bayrak üzerinde bulunan iki aslan resmi ise bu duruma örnek teşkil edecektir. Bayrağın içinde bulunan bu ayrımlar ise daha sonrasında birleşik krallık olan Kıbrıs Cumhuriyeti bu anlamda bağımsızlığını tanıdığı zamanlarda ise bu bayrağı kullanmama kararı almıştır. Bayrağın günümüz şekli ise beyaz zemin üzerine adanın resminin olduğu renk ile kendini göstermiştir. Bu adanın altında ise birde zeytin dalı renkleri vardır. Kıbrıs Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı, bu noktada farklılık kazanacaktır.

Kıbrıs Cumhuriyeti Bayrağı Resmi, bayrakta bulunan bu zeytin dalı Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasında adanın fili olarak ikiye bölünmesinden hemen sonrasında ise güney kısımda bu bayrağın kullanımı devam etmiştir. Kıbrıs bayrağı olarak çizilen bu bayrak ise ünlü ressam İsmet Güney tarafından çizilmiştir. Kosova’ nın kendi bağımsızlığını ilan etmesi üzerin bu bayrak kullanımda olması durumu tartışılmıştır. Bunun yanı sıra adda bulunan iki toplum olan Rumlar ve Türkler için bir tarafsızlaştırma noktası olarak barışı simgeleyen beyaz bir zemin kullanılmıştır.

Kıbrıs Cumhuriyeti Bayrağı Açıklaması, kırmızı ve beyaz renklerini taşıyan yunan bayraklarından kaçınılarak oluşturulan bu bayrağın içinde ise ayrı bir anlam vardır. Antik çağlardan beri bulunan bir zeytin dalı ise bayrağa eşlik ederek barışı desteklemiştir. Bayrak üzerinde bulunan en önemli detay ise zeytin dalıdır. Bunun mitolojik anlamı dışında olan bir diğer anlamı ise adanın en önemli geçim kaynağı olan zeytinden kaynaklanmaktadır. Adada bulunan bayrağın ebatları ise 3:5 oranında olmasıdır. Haritanın altında bulunan bu barış ise dünya milletleri tarafından da onay almıştır. Bayrak temsili olraka hala güney kısmında kullanılırken, Türk kısmında bu bayrak kullanılmamaktadır. Günümüzde de adada bulunan iki toplum arasında barış tohumları güçlendirilmeye çalışılıyor.

Kenya Bayrağı

Kırgızistan Bayrağı