Kırgızistan Bayrağı Açıklaması

 

Kırgızistan ülkesi, bağımsızlığını almasının ardından kendi bayrağını da oluşturmuştur. 3 Mart 1992 yılı itibariyle oluşturulan bağımsızlık ise aynı gün itibariyle bayrağının da göndere çekilmesini sağlamıştır. Bayrağın çıkış noktası ise kırmızı ve sarı renklerden oluşur. Ülkenin farklı bir fonda olan ayrı bir bayrağı daha vardır ancak günümüzde kullanılan üzerinde karar kılınmıştır. Bayrak için sarı ve kırmızı renklerin kullanılması ise detay olarak kendi yaşadıkları tarihsel süreç göz önüne alınarak oluşturulmuştur. Ülkenin bayrağının en önemli noktası ise kırmızı zemin üzerine oluşan bir güneş resmi ve bu resmin hemen ortasında bulunan bir yol noktasıdır. Güneş üzerinde bulunan çaprazlama çizgilerin ülke için bir önemi vardı. Kırgızistan Bayrağı Anlamı, milli benlikleri için kendi hikâyelerini ve sembollerini taşımaktadır.

Kırgızistan Bayrağı Resmi, kırmızı bir fona sahip olan bayrağın bu rengi almasında güneşe verdikleri önem yatmaktadır.  Aynı zamanda bağımsızlı yolunda verilen mücadelenin de timsali olarak karşımıza çıkıyor. Bayrakta bulunan bir diğer renk ise güneş renklerinden olan sarı renktir. Burada bulunan güneş sade bir güneş değildir. Işınlarını saçan bir renk uyumu ve düzeni yakalanmıştır. Her bir ışın tanesi ise 40 Kırgız boyunu temsil etmiştir. Bu bayrak üzerinde güneş etrafında bulunan toplam 40 adet güneş ışını bulunuyor. Güneşin böyle bir temsil yapması ise onlar için oldukça önemli bir parça olduğunu vurgulamaktadır.

Kırgızistan Bayrağı Açıklaması, güneş üzerinde bulunan sürülmüş yollar ise kesişim ifade eder. Bunlar 40 boyun birleşimi anlamı taşımıştır. Aynı zamanda Kırgız çadırı üzerinde bulunan bir görünümü de simgeleyen ifadedir. Bu nokta ayın şekilde kişisel eşyalarında da vardır ve bir sembol niteliği taşımaktadır. Kırmızı zeminin en önemil anlamı ise barış ve dürüstlü olmuştur. Bu anlamı ile bayrağın temsili olan güneş bütünleştiği zaman gökyüzüne atıf yapılır. Bayrak temsili olarak fraklı birkaç detay içerisinde, eski Kırgız SSC bayrağından daha farklıdır. Özellikle son bayrak içine bulunan anlam ise milli benlik oluşturmak anlamı içerecektir. Bu bayrakta bulunan çadırın üzerinde olan semboller ile desteklenerek boyların birleşme hayali kurulmuştur.

Kıbrıs Bayrağı

Kamboçya Bayrağı