Komorlar Bayrağı Açıklaması

 

Komorlar, güncel haliyle, yeni bir ülkedir. 2002 yılı itibariyle kullanılmaya başlayan bayrakları aynı dönem içinde de bağımsızlıklarını almaları ile eş zamanlı olmuştur. Bayrağın diğer dünya ülkelerine göre oldukça renkli bir yapısı vardır. Bayrak 5 ayrı renkten oluşmuştur. Komorlar Bayrağı Anlamı, en önemli detayı ise üzerinde bulundurmuş olduğu ay ve yıldız sembolleri olmuştur. Bu semboller İslami simgeleyen bir detay oluşturur. Bu bayrak beş köşeli bir bayraktır. Aynı zamanda bayrak üzerinde bulunan renkler ise yine farklı temsilleri içermektedir. Bayrak temsili içinde yer alan renklerin anlamları ise değişik özellikler taşımaktadır. Bayrağın 2002 yılı öncesinde olan modelinde ise bayraklar hakkında hak iddia edilen değişik atıflar vardır.

Komorlar Bayrağı Resmi, bayrakta bulunan ay ve dört adet yıldız ile birilkte köşeli bir bayrak oluşturur. Sarı beyaz ve kırmızı ile mavi renkler şerit şeklinde gelirken, yeşil kısım eş kenar bir üçgen oluşturmuştur. Bu yeşil kısmın üzerine ise şekil olarak ay ve yıldızdan oluşan bir kombinasyon vardır. Bunlar ise Komorlar’ a bağlı olan ve hak iddia edilen adalar hakkında bir detay içerir. Her bir yıldız ayrı bir ada temsili yapar. Bayrakta bulunan eşkenar üçgen içindeki ay ve yıldız şekli dört ayrı adayı temsil ettiği gibi İslam sembolü de taşımaktadır. Bu yönüyle de bayrağın o kısmına yeşil renk sunulmuştur.

Bayrak üzerinde bulunan belli detaylar farklı anlamlar ve farklı ülke bayraklarından esinlenilerek yapılmıştır. Bunlar içinde yeşil olan kısım tamamen İslam üzerinden alınmıştır. Komorlar Bayrağı Açıklaması, Sarı olan kısım ise Moheli bayrağından esinlenilmiştir. Beyaz mavi ve kırmızı renkler ise tamamen bağımsızlık ülkesi olan Fransızlara aittir. Bayraktaki diğer renklerden olan mavi ve kırmızının bir diğer anlamı ise Comore bayrağı ve Ajnouan adasından etkilenerek yapılmıştır. Bayrağın yıllar içinde değişik versiyonları gözlenmiştir. Bunlar arasında yer alanlar ise ay ve yıldız kombinasyonu üzerinde yapılan ayrı değişiklikler olmuştur. Bunlar ayın ve yıldızın yerlerini değiştirerek oluşan kısımları oluşturur. Bunun yanı sıra yine bayrakta bulunan bir diğer detay ise kırmızı rengidir. Bunun bağımsızlık rengi olması da vurgulamıştır.

Kolombiya Bayrağı

Kongo Cumhuriyeti Bayrağı