Kongo Cumhuriyeti Bayrağı Açıklaması

 

Kongo cumhuriyeti bayrağı, yeşil sarı ve kırmızı renklerden oluşur. Renklerin duruşu ise ortadan sarı bir şerit sağ üst köşeden sol alt köşeye doğru iner. Kırmızı üçgen sağ alt kısımda, yeşil üçgen olan kısım ise sol üst kısımda bulunmaktadır. Çok sade olan Kongo Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı, renklerinde bir değer taşımaktadır. Bayrak 18 Ağustos 1959 yılı itibariyle kendini gösterir. Bu bayrağın göndere çekilmesi durumu ise söz konusu noktaların bağımsızlıkları ile ilgisini ortaya koyacaktır. 1969 ile 1991 yılları arasında farklı bir rejime tabi olan ülkenin bayrağı ise yine değişiktir. Bayrak komünist rejimin içeriğini taşımaktaydı. Bu nedenle 1991 yılında ise değişiklik göstermiştir.

Kongo Cumhuriyeti Bayrağı Resmi, 1991 yılında başlayan bayrak değişimi yine rejim değişikliğine bağlı olmuştur. Bunun yanı sıra yeni bayrak göndere çekilme tarihi ise 10 Haziran 1991 yılı kabul edilmiştir. Bayrak tam anlamı ile Pan – Afrika renkleri üzerine kurulmuştur. Bu bayrak üzerinde bulunan yeşil renklerin ve sarı renklerin önem oldukça büyüktür. Bunun en önemli nedeni ise ülkenin doğası ile ilgili olmuştur. Doğa noktasında sembolize ederken bu renklerin ülkenin kendi zenginliklerini ifade etmiştir. Doğal kaynakların zengin olması ve sömürgeden kurtulması nedeniyle bu renkler detay olarak bayrakta da bulunmuştur. Kırmızı rengi ise bayrak üzerinde bağımsızlık mücadelesini ifade ederek bayrak üzerinde yerini almıştır.

Kongo Cumhuriyeti Bayrağı Açıklaması, 1969 ile 1991 yılları arasında olan ve ülkeyi yönetim anlamında komünist rejim bayrağı adına göndere çekilen bayrak Sovyetler Birliği bayrağına benzemektedir. Üzerinde bulunan semboller ise sarı yıldız, çekiç çapa eklenen bir sembol bulunmaktadır. Bunların üzerinde bulunan sağlı sollu olan iki adet dal noktası da mevcut bulunmaktadır. Bunların tamamen sosyalizm simgesi bulunması ülkenin siyasi durumu ile bağdaşmıştır. Ülkenin iki ayrı bayrağı olan çekiç ve orak dışında yeni bayrak ile alakası olmamaktadır. Bayrakta mevcut olan detaylar ise tam tarih olarak 1991 yılı kesin nokta olmuştur. Tam bir sosyalist düzene sahip olan ülke olması nedeniyle komünist rejimin içerikleri bayrağa konu olmuştur.

Komorlar Bayrağı

Kosova Bayrağı