Kongo Bayrağı Açıklaması

 

Demokratik Kongo Cumhuriyeti bayrağı, günümüzde kullanılan halini aldığı tarih 18 Şubat 2006 olarak görülmüştür. Bu tarihin onların ilk bağımsızlık ülkesi olması nedeniyle bu ismi almasını sağlamıştır. Demokratik Kongo Cumhuriyeti ülke olarak ismi ve bayrağı en çok değişenler arasında yerini almıştır. Demokratik Kongo Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı tek partili diktatör rejim olan Zaire dönemi olarak adlandırılan dönemin hemen ardından oluşturulmuştur. Bu dönemde bayrak farklı iken 1997 yılı itibariyle yine bir bayrak değişikliğine gidilmiştir. Günümüzde bulunan ve güncel olarak kullanılan bir bayrak mevcuttur. Bu bayrağın geçmiş dönem bayrakları ile benzer yanları da mevcuttur. Bayrak renk karmaşası olmayan sade bir görünüme sahiptir.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti, çok fakir bir ülke olması nedeniyle geçim kaynağı sadece yer altı kaynakları olmaktadır. Bu ülkeyi sömürge olarak kullanan Fransa buraya aynı zamanda dilini de vermiştir. Bayraklarında bulunan yıldız ve sarı kırmızı, mavi renkler bunları ifade eden bir diğer ayrı nokta oluşturur. Sona eren rejimler ve bayraklar sürekli olarak değişikliğe uğratılmıştır. Bu nedenle günümüzde yeni dönem bayrak stili olarak sağ alt ve sol üst köşelerde mavi üçgen kısımlar ve sol üst köşede bulunan üçgen üzerinde yıldız mevcuttur. Orta kısımdan ise hem sarı hem de kırmızı renklerde olan şeritler yan olarak geçmiştir. Kullanılan bayrağın özel anlam ve içerikleri de mevcuttur. Demokratik Kongo Cumhuriyeti Bayrağı Resmi olarak ise renklerinde gizli detaylara hâkimdir.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti Bayrağı Açıklaması, açık zemin üzerine oluşan ve Kongo halkı tarafından tamamen barışı simgeleyen bir mavi renk görüyoruz. Kırmızı şeritler ise ülke bağımsızlık yolunda birçok kan dökmüştür. Bunu simgeleyen bir yapısı vardır. Sarı renk ise ülkenin yükselen ve yükselmesini istedikleri refah noktasını ifade etmektedir. Bu yönüyle de köşeli bir yıldız ile ülke birliğini ve diyalog olarak şerit kısım ise geleceği simgeleyen bir sarı renk ile ifade edilmiştir. Yıldız ise ülkenin tam ve bütünlüğünü ifade eden bir birlik mesajı vermektedir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti, son bayrağına kavuştuğu dönemden günümüze bu bayrağı kullanmaktadır.

Ekvator Ginesi Bayrağı

Doğu Timor Bayrağı