Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayrağı Açıklaması

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, yapı olarak oldukça farklı bir devlet yapısına sahiptir. Ülkenin temsil edilen noktasına bakıldığı zaman Türkiye cumhuriyeti ile bağımlı olarak bir devlet yapısına sahiptir. Ülkenin özerk hali ise 1974 barış harekatı sonucunda kazanılmıştır. Dünya devletlerinin bir dönem dikkatini çeken ve bu anlamda da büyük kayıplara da neden olan bu harekat sonucunda Türkiye Cumhuriyeti, burada bir devlet olarak kazançlı çıkmıştır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı ise bu noktada değer kazanmaktadır. Bayrak tam anlamı ile Türkiye Cumhuriyeti bayrağına benzeyen şekilde yapılmıştır. Kırmızı ve beyaz hakim bir renktir. Bayrağın hemen ortasında ise Türkiye gibi bir ay ve yıldız vardır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayrağı Resmi, Kıbrıs Barış Harekatı 1974 yılında yapılarak bunun hemen ardından yine 7 Mart 1984 yılı itibariyle bitmesi ve bu ülkede bir cumhuriyet ilan edilmesi üzerine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulmuş ve bayrağını almıştır. Bu bayrak ise kendi meclisi tarafından onaylanan bir bayrak olmuştur. Bayrak ise asılma şartlarına sahiptir. Ancak bundan önce bayrakların renkleri hakkında konuşulacak olursa, üstte ve altta kırmızı şeritler çekilmiştir. Bunun tam ortasında beyaz zemin üzerinde bulunan ay ve yıldız ise yine dökülen kanların bir ifadesi niteliğini taşıyacaktır. Burada bulunan halk için gerçek bir önem arz eden bayrak kanunlar ile korunmaya sahiptir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayrağı Açıklaması, bayrak olarak yatay asılma şekli hilal mutlaka sola ve yıldız ise sağa gelecek şekilde asılmalıdır. Ancak dikey olarak asılacaksa bayrak bunun içni hilal üste ve yıldız ise alta gelecek şekilde kurala bağlı olarak asılmıştır. Bunun yanı sıra ülkenin bayrağı ise Lefkoşa bölgesine bakan bir taraf olan Beşparmak Dağları üzerine Taşkent köyü yakınlarına çizilmiştir. Burada bulunan bayrak resmi ise 12 futbol sahası büyüklüğünde olmak üzere çizilmiştir. Bu bayrağın çizim tarihi ise 1987 yılına denk gelmektedir. Bayrağın bu kadar büyük çizilmesi ise büyük kayıplar sonrasında kazanılan bir bayrak olması neticesinde hak edilen topraklar olarak bayrak onure edilmiştir.

Kuveyt Bayrağı

Kuzey Kore Bayrağı