Lesoto Bayrağı Açıklaması

 

Lesoto bayrağı, ülke semalarına ilk olarak 4 Ekim 2006 yılı itibariyle çekilmiştir. Ülkenin bayrak detaylarına bakıldığı zaman görülen ilk detay ortasında bulunan simge olacaktır. Bayrakta bulunan diğer detaylar ise renk seçimleri olmuştur. Bayrak üzerinde bulunan mavi, yeşil ve beyaz renklerin temsil ettiği duygular ise son derece bağımsızlık düşkünü olan bir halkı temsil edecektir. Lesoto Bayrağı Anlamı üzerinde bulunan mavi rengin temsili tamamen barışı temsil eder. Ancak bayrağın üzerinde bulunan yeşil ise kendi toprağını temsil edecektir. Bunun yanı sıra orta kısımda bulunan beyaz kısım ise tamamen barış timsali bir ülke olduklarının ifadesi olmuştur. Bayrağın tam ortasında yani beyaz kısım üzerinde bulunan sembol ise ülke için önemlidir.

Lesoto Bayrağı Resmi, bayrak içinde özel bir yönetim şekline sahip olmaları nedeniyle farklı ve son derece özel yönetimlere tabi olunmasını sağlamıştır. Bayrak üzerinde bulunan Basotho şapkası ise yönetim açısından önemli olan değerleri ve noktaları belli eder. Bu nedenle de 40. Yıl dönümü şerefine kabul edilen bu nokta ise önemli bir yarıntı arz eder. Ülkenin önemli bir bayrak tarihi vardır. İlk bağımsızlık günleri olan 4 Ekim 1966 yılında günümüzde olmayan bir bayrak kabul edilmiştir. Ancak bu bayrak oldukça kullanışsız ve birçok kişi tarafından temsil edilmeyen bir dönem içinde kullanılmıştır. Daha sonrasında ise Lesoto için 20 Ocak 1987 yılında ikinci bayraklarını tercih etmiştir. Yeni bayrak ise yönetimde bulunan iktidar 20 yıl bu ülke başında kaldığından dolayı bulunmaktır. Ancak bu yönetim askeri darbe sonucunda yıkılmış ve bayrağı da kabul edilmemiştir.

Lesoto Bayrağı Açıklaması, bayrak için yeni bir süreç başlamış ve yeni yönetimin 2006 yılında göreve gelmesinin hemen ardından bayrakta bir değişime gidilmiştir. Bayrak ilk olraak geleneksel bir şapka figürü ile kendini göstermiştir. Bu yönüyle bayrakta bulunan bir de mızrak vardır. Bu mızrak ise özgürlüğün tam olarak temsili olmuştur mavi şerit özel bir yağmuru temsil ederken, yeşil olan kısım ise refah kısmını temsil eden bir içerik taşımaktadır. Ülke içinde bulunan demokratik yönetim ise Beyaz ile temsil olunmuştur.

Laos Bayrağı

Letonya Bayrağı