Liberya Bayrağı Açıklaması

 

Dünya tarihinin en eski milletlerinden olan Liberya, 26 Temmuz 1847 yılı itibariyle kendi tarihinde ilk kez göndere bir bayrak çekmişlerdir. Bayrak ilk bakışta tam olarak Amerikan bayrağını anımsatmaktadır. Üzerinde bulunan şeritler ve yıldız ile gerçek bir Amerikan rüyası oluşturmuştur. Bayrak üzerinde bulunan paralel çekimler ise yatay olarak toplam 11 adet bulunuyor. Bunun özel bir anlamı da mevcuttur. Ülke içinde bulunan bu bayrak için toplam 5 adet beyaz ve 6 adet ise kırmızı bir yatay çizgi kullanılmıştır. Ülkenin bayrağının üzerinde bulunan mavi zemin ise hemen sol üst köşe de bulunan kısımdadır. Aynı zamanda bu mavi şerit üzerinde bir adet ise büyük yıldız bulunuyor. Liberya Bayrağı Anlamı ise bu noktada detay kazanıyor.

Liberya Bayrağı Resmi, renklerine bakıldığı zaman cesaret ve hız anlamı taşırken, beyazlar ise daha farklı olan barışı temsil etmiştir. Bayrak üzerinde bulunan en değerli kare ise mavi renklerde bulunan detaylar olmuştur. Bayrak detayı özel anlam ve kare ortasında bulunan önemli bir yıldız ibaresi ile ülkeye manevi değerler katmıştır. Bayrak üzerinde bulunan 11 adet şerit ise tam olarak önemli bir detay içerir. Bu şeritlerin özel anlamı ise ülke bağımsızlığına imza atan toplam 11 imzayı ifade etmiştir. Bu yönüyle son derece gelenekçi bir ülke olduğunu anlamak zor olmayacaktır.

Liberya Bayrağı Açıklaması, kırmızı rengin tam olarak yüksek morali ifade eden beyaza nazaran daha fazla bulunması ülkenin rakip ülkeler karşı göz dağı verdiğini ortaya koyabilir. Bu yönüyle de mavi bir zemin olarak ülkede bulunan siyahi olan Afrikalıları örnek alması da ana vatanı olması nedeniyle Afrika bölgesinin ilk olarak bağımsızlığını alan ülkesi olarak kendini göstermesi mümkün olmuştur. Bunu ise kendi bayraklarına bir yıldız olarak işaretlemişlerdir. Bayraklarının sol üst kısmında haç işareti bulunan ABD ye geri gönderilen zenci kölelerin, burada temsili ise yine bayrak üzerinde olmuştur. Bayrak üzerinde bulunan diğer detaylar ise oranlar olmuştur. Bayrağın oranı ise 10 orana 19 oran olarak ölçümü yapılarak tamamlanmıştır.

Letonya Bayrağı

Lihtenstayn Bayrağı