Libya Bayrağı Açıklaması

 

Libya bayrağı, ülkenin bağımsızlık mücadelesini simgeleyen bir temsil niteliğindedir. Ülke 24 Aralık 1951 yılı itibariyle ilk olarak kendi bayrağını kullanmıştır. Daha önce Osmanlı egemenliğinde olan ülkenin, sömürge devleti olarak Fransızların eline geçmesinden hemen sonra ise kendi bağımsızlığını 1951 yılında alması ile halkı özgürlüğüne kavuşmuştur. Libya bayrağı oldukça detaylı bir bayraktır. Libya Bayrağı Anlamı ise içinde bulundurduğu renklerde kendini göstermiştir. Bayrak için ulusal geçiş konseyi ile ülkede farklı bir hükümet kurulmuştur. Bu ülkenin 27 Şubat 2011 yılı itibariyle bu konsey tarafından bayrağında da değişikliğe gidilmiştir. Ülkenin yaşadığı birçok kaos ile ortaya çıkan durum ise iç savaşların yaşanmasına den olmuştur.

Libya Bayrağı Resmi, içinde bulunan siyah, kırmızı, yeşil renkler ve ortasında bulunan ay yıldız ile anlatmaktadır. Ülkenin en önemli milli değeri olan bayrakları ise yatay bir şekilde bulunmaktadır. Bu ülkenin bayrağının dörtte biri ise oran olarak büyük bir şekilde siyaha yer vermiştir. Bayrakta bulunan orta kısım ise gelecek şeklinde yorumlanan bir detaya hâkimdir bayrakta bulunan siyah şerit bağımsızlık yollunda verdikleri şehitleri ifade etmiştir. Bunun üzerine gelen ay ve yıldız ise özellikle bu durumda özel anlam taşıyan İslami bir simge olarak karşımıza çıkar. Ülkede bulunan en önemli rejim olan Kaddafi rejimi devrildikten hemen sonra yerine gelen özgürlükçü hükümet ile işler çok daha farlı bir hal almıştır.

Libya bayrağı, genel anlam içinde yenilikçi ve özgürlükçü bir ülkenin değerlerini tanımaktadır. Bu ülkede yer alan en önemli detay ise yine ülkenin bayrak zemininde oluşan bir ayrıntı olmuştur. Yeşil olan rengin tamamen İslam geleneği olması, kırmızını ise verilen mücadelede kanların dökülmesi anlamını taşır. Libya Bayrağı Açıklaması, bayrakta olan iç savaş öncesi kullanılan ve hala günümüzde de kullanılan tek renk olarak yeşili görmek mümkündür. Bayrak üzerinde Kaddafi rejimine dair herhangi bir rejim temsili bulunmaması için özen gösteren yenilikçi hükümet bu alanlara son derece dikkat etmiştir. Bu nedenle rejimin sona ermesini hemen ardından ise Kaddafi rejimi bayrağı hemen ortadan kaldırılmıştır.

Madagaskar Bayrağı

Litvanya Bayrağı