Litvanya Bayrağı Açıklaması

 

Litvanya ülkesi, ilk kuruluş tarihi olan 16 Şubat 1918 yılı itibariyle varlık gösteren bir ülkedir. Ancak kendisi bir SSCB ülkesi olarak asıl bağımsızlığını ise 6 Eylül 1991 yılı itibariyle göstermiştir. Bu ülkenin kendi bayrağı ve kendi dili anlamında özel kanunlarla korunan nitelikler hâkim olmuştur. Her ülkenin kendine has bir bayrak anlayışı olması nedeniyle bu ülkeye düşende yine aynı şekilde bayrak noktası olmuştur. Bayrağını almak isteyen ülkenin ilk olarak 1991 yılında göndere çektiği sarı kırmızı ve yeşil bayrak sıralaması olmuştur. Bu renkleri kullanan daha farklı ülkelerde mevcut bulunmuştur. Ancak bu ülkenin renk sıralaması ise daha farklı olmuştur. Litvanya Bayrağı Anlamı için renklerin anlamlarına bakmak yeterli olacaktır.

Litvanya Bayrağı Resmi, ilk olarak sarı renk ile başlamayı gerektirecektir. En üst şeritte ortalı olarak bulunan sarı rengin anlamı kendi ırklarını temsil etmiştir. Litvanya ırkı sarı bir renk ve beniz özelliklerine sahip olması nedeniyle bunu bayraklarına da yansıtmak istemişlerdir. Bayrakta bulunan ikinci sıradaki kısım ise ülkenin kendi yeşil ve mavi olan oranını ortaya koyar. Son derece muhteşem bir doğaya hâkim olduklarını da gösteren bu yeşil renk bayrağın tam ortasında yer alır. Bayrağın en alt kısmında bulunan ve kırmızı renge yer veren alan ise ülke için çok değerli manevi alanlar oluşturur.

Litvanya Bayrağı Açıklaması en altta bulunan kırmızı renkte gizlidir. SSCB dağılması ile birlikte birçok ülkeye bağımsızlık hakkı tanındı. Bununla birlikte ise ülkelerin her biri belli bedeller ödemek zorunda kaldı. Bu nedenle de özellikle kırmızı rengin burada Litvanya halkının mücadele noktasında ne kadar kan döktüğünün timsalin oluşturtmuştur. Bayraklarında geçerli olan anlamlar ise renk anlamında yine değişik ve farklı alanlar yaratır. Özenli bir detay içeren ve gerçek anlamda etkili bir detaya sahip olması nedeniyle bayrakları dünya çapında bilinen renkleri ile kendini göstermiştir. Bayrak üzerinde bulunan sembolik değerler çok daha öncesinde yeşil beyaz ve kırmızı üzerine orak ve çekiç gibi sosyalist bir simgeyi bulundurmuştur. Bu bayrak ise SSCB döneminden kalma olmuştur.

Libya Bayrağı

Lubnan Bayrağı