Madagaskar Bayrağı Açıklaması

 

21 Ekim 1598 yılında ilk kez kullanılan bayraklardan biri olarak bilinmektedir. Ülke daha henüz Fransız sömürgesinde iken bayrak kullanılmaya başlanmış ülke olarak tarihe geçmiştir. Bayrak bugünkü haline gelene kadar farklı renklerde ve farklı boyutlarda kullanılmış ve 26 Haziran 1960 tarihinde bağımsızlığını alması ile bugünkü bayrağını göndere çekilmiştir. Bayrak kanunu ile yapılan değişiklikler onaylanmış ve hala kullanımda olan bayrak olarak kalmıştır. Bayrak üç ana renkten meydana gelmek de ve beyaz, kırmızı ve yeşil olarak ülkeyi temsil etmektedir. Madagaskar Bayrağı Anlamı ise bayrak bir dikey ve iki yatak şeritten meydana gelmiş ve göndere çekilen kısmına dikey olarak beyaz renk yerleştirilmiştir.

Madagaskar Bayrağı Resmi yatay olarak bayrağa yerleştirilen kırmızı ve alt da bayrağın dalgalanan kısınma yeşil renk gelmiştir. Renklerin anlamı ise beyaz renk özgürlüğü temsil ederken kırmızı bağımsızlıkları için verdikleri mücadeleyi ve dökülen kanları simgelerken daha sonradan bayrağa eklenen yeşil renk ise ülkenin sahil kemsinde yerleşmiş bulanan halkını ve topraklarını simgelemektedir. 1786 yılında Madagaskar Krallığı bayrağı da kırmızı beyaz olarak yatak şerit olarak kullanıştır. 1885 yılında Fransa’nın sömürgesi altına giren 1986 yılına kadar sömürge ülke olarak kalan ülke bayrağı üç yatak şeritten oluşmuş ve bu sefer kırmızı ve beyaz renklerin üstüne koyu mavi renk yerleştirilmiş ve beyazın üstüne yarım ay kırmızı renk ile işlenmiştir.

1986 Fransa bayrağı bu kez dikey olarak tasarlamış ve ayrı renkleri bayrakta yatak olarak kullanılmaya başlarken beyazın ortasında kalan yarım kırmızı ayı kaldırmıştır. Bayrak bu hali ile 1958 yılına kadar kullanılmış olup bugünkü halini bağımsızlığın kazandıktan sonra mavi renk bayraktan çıkartılarak yerine yeşil renk yerleştirilmiş ve bu şekilde göndere çekilmiş ve dünya bayrakları listesine girmiştir. Madagaskar Bayrağı Açıklaması ile bayrak kanunu ile boyutları ve çapı aynı kalmak şartı ile sadece görevlileri tarafından göndere çekilen ve bayrak hırpalanma ve yırtılma sonucu ortaya çıkacak görüntülerin ortadan kaldırılması için sadece görevlilere izin verilmiştir. Bayrak en son hali ile bugün gönderde dalgalanan bayrak olarak kullanılmaktadır.

Macaristan Bayrağı

Libya Bayrağı