Malavi Bayrağı Açıklaması

 

Malavi ülkesi ilk kez bağımsızlığın kazandığı 1964 yılında bayrağını kullanmaya başlamış ve göndere çekmiştir. Ülke 1964 yılına kadar İngiliz Birleşik Krallığın sömürgesinde kalmış ve bağısızlığın aldıktan sonra tasarlanan bayrak dört renkten oluşmakta ve yatak eşit parçalardan meydana gelmiştir. En üst kısma siyah renk, ortada kırmızı renk ve en alt bölgeye ise yeşil renk hâkim olmuştur. Malavi Bayrağı Anlamı ise siyah renk yine diğer Afrika ülkelerin temsil eden siyah renk olarak bayrağa yerleştirilmiş ve Afrika kıtasını temsil etmektedir. Ortada kalan kırmızı renk ise özgürlüğü ve bağımsızlık kazanırken dökülen ve şehit olan askerlerin kanları ifade etmektedir. Yeşil renk ise ülkenin zenginliğini ve bereketli ormanlarını ifade etmektedir.

Malavi Bayrağı Resmi bayrağın en üstte siyah zeminde kırmızı ile işlenen güneş simgesi ve 31 adet ışın şeklinde işlenmiş olan güneş ise özgür ve Afrika ülkelerini temsil etmektedir. Bayrak ilk tasarlandığı zaman kullanılış ama daha sonra değişen yönetim beni bir bayrak ile ülkeyi 2010 yılından 2012 yılına kadar gönderde temsil etmiştir, bayrak renginde bir değişme olmaz iken renklerin yerleri değiştirilmiş ve kırmızı renk en üst kısma, siyah renk ortada ve yeşil renk yine alt kısımda kalmıştır. Siyahın ortasına ise bu kez beyaz bir güneş konulmuş ve güneşin ışınları hem siyah renk üstüne, hem de kırmızı ve yeşil renk üstüne düşürmüştür.

Bayrağın boyutları 2,3 olarak belirlenmiş ve daha sonra bayrağın yeni şekline karşı çıkıldığı için eski bayrak tekrar 2012 yılında kabul görerek eski yerine göndere çekilmiştir. Malavi Bayrağı Açıklaması daha sonra devlet arması işlenerek devlet armalı bayrak sadece milli törenlerde ve bayramlarda kullanılmak üzere tasarlınmış ve devlet temsilcilerin karşılamak için göndere çekilmeye başlanmıştır. Bayrak kanuni ile boyutlarında ve renklerinde bozulma yapılmadan yenisi yerine göndere çekilmeyi ve eski hırpalanmış yaprak görevlileri tarafından ima edilmelidir. Malevi bayrağı da diğer ülkelerin bayrağı gibi artık kendi ulusunun simgeleri ile gökleri süslemekte ve bugüne kadar yaşanan olayları bayrak üzerinde simgeler halinde anlatılmaktadır.

Mali Bayrağı

Macaristan Bayrağı