Maldivler Bayrağı Açıklaması

 

Bayram 26 Temmuz 1965 yılında resmi olarak kullanılmaya başlanmış ve göndere çekilerek ülkenin resmi anlamda bayrağı olmuştur. Bunun yanı sıra ülke bu bayrağı tasarımını kabil edene kadar başka bayrakları da kullanmış ve bayrak en son halini alarak bu gün kullanılan bayrak olarak dünya bayraktarı arasında yerini almıştır. Bayrak üç ana renk den meydana gelmiştir. Beyaz ve kırmızı rengin kullanıldığı bayrakta yeşil renk de kendine düşen yeri almıştır. Maldivler Bayrağı Anlamı ise beyaz zemin üzerine çevrece gibi saran beyaz renk ve biraz daha yukardan başlayarak beyaz kenarın görünmesi şartı ile kırmızı ve yeşil renk de simetrik olarak bayrağa simgeler halinde yerleştirilmiştir.

 Maldivler Bayrağı Resmi tam yeşilin ortasına yeniden beyaz olmak üzer arkası göndere dönük olarak işlenmiş yarım ay şekli bulunmaktadır. Bayrakta bulanan kırmızı renk bağımsızlık sırasında şehitlerin dökülen kanlarını ifade ederken, yeşil renk ise barışı ve halkın kalkınmada gösterdiği başarıyı ve ortada bulanan beyaz hilal ile din olarak İslam’a bağlı oldukları ifade eden simgeler olarak kullanılmıştır. Bayrak bugünkü haline gelmeden önce kırmızı zemin üzerinde sadece kırmızı renk olarak simgelenmiş. 1902 li yıllarda ise bayrağın göndere gelen kısmına on üç tane çapraz çizgi siyah ve beyaz olarak çapraz olarak bayrağın kenarına konmuştur. Zemin yine beyaz bırakılmış ve 1926 yılında bayrak rengi aynı kalarak bu sefer ortasına sadece göndere bakan hilal eklenmiştir.

1926 yılına kadar kullanılan bu bayrak daha sonraki yıllarda ise zemin ve çizgiler korunarak kırmızı zemin üzerine yeşil renk gelerek hilal yeşil zemin üzerinde kalmıştır. 1953 yılına kadar bayrağın hilali göndere bakarken bu sefer sadece hilalin yönü değiştirilmiş ve 1965 yılına kadar bu bayrak şekli gönderde kalmış ve en son bayrak şeklini alarak bayrak kanunu ile bayrak resmi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Maldivler Bayrağı Açıklaması daha sonra devlet arması olan bayrak tasarlanmış ve sadece resmi bayramlarda ve törenlerde kullanılmaya başlanmıştır. Bayrak bu gün gönderde kendi ülkesini temsil etmekte ve diğer bayraklar ile gökleri süslemektedir.

Makedonya Bayrağı

Malezya Bayrağı