Malta Bayrağı Açıklaması

 

Malta bayrağı 21 Eylül 1964 yılında İngiltere’den bağımsızlığın alan ülke bayrağını resmi olarak kullanmaya başlamıştır. Bayrak ilk olarak malta yönetimi tarafından 1789 yıllarında kullanıldığı söylenmektedir. Malta bayrağı iki renk olarak tasarlanmış ve kırmızı ve beyaz renk kullanılmış ve bayrak dikey olarak hazırlanmıştır. Eşit olarak dikey şeritler halinde olan bayrak göndere çekilen tarafı beyaz olarak hazırlanmıştır. Dalgalanan tarafında ise kırmızı hâkimiyeti görünmekte ve yine beyaz üzerinde göndere en yakın yerde gri renkle işlenmiş haç resmi görülmektedir. Malta Bayrağı Anlamı bayrakta bulanan gri haç o dönemini İngiltere Kralı George’ye tarafından malta halkına ikinci dünya savaşında gösterdikleri üstün başarıdan dolayı verildiği bilinmektedir.

Malta Bayrağı Resmi bayrağın beyaz rengi barışı ve özgürlüğü simgelerken, kırmızı tarafı ise özgürlüklerini kazanırken döktükleri kanı ve şehitlerini anmak için bayrakta simge olarak kullanmışlardır. Ülke resmi olarak bayrağın kullanmaya başladıktan sonra devlet armasını bayraklarına işlemiş ve armada kendi ülkelerini ve bugüne kadar geldikleri olayları simgeler halinde armaya yerleştirmişlerdir. Armada beyaz zemin üzerinde en üstte Krallığı temsil etmek için kullanılan taç kale şeklinde yerleştirilmiş ve hemen onun altında ise kendi ulusal bayrakların rengi ile beyaz ve kırmızı aynı şekilde armaya yerleştirilmiş ve dostluk v e savaş vurgusunu armada da göstermişlerdir. Armanın sol tarafını zeytin dalı süslerken sağ tarafını defne dalı ile süslemiştir.

Bayrakta yer alan gri haç armada yine aynı fonda yerini almış ve Malta Bayrağı Açıklaması bayrak özel günlerde kullanılmak üzere resmi olarak bayrak kanunu ile resmi bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Göndere çekilen bayrak ne kadar ulus bayrağı olsa da özel devlet törenlerinde her zaman özel saten üzerine işlenen armalı bayrak gönderi süslemekte ve malta ulusunun ne zorluklardan geçerek bu güre kadar geldiğini çok güzel ifade etmektedir. Bayrak 1964 yılından sonra bir daha değişmeden günümüze kadar gelerek hala kullanılan tek resmi bayrağı olarak kalmıştır. Diğer bayraklar gibi malta bayrağı da her ülkede kendi ulusunu ve ülkesini temsil etmektedir.

Mozambik Bayrağı

Marshall Adaları Bayrağı