Mauritius Bayrağı Açıklaması

 

Bayrak 12 Mart 1968 yılında kabul edilmiş ve resmi olarak göndere çekilerek kullanılmaya başlanmıştır. İngiliz sömürgesi olarak kaldığı yıllarda farklı bayrak kullanan ülke daha sonra kendi özel bayrağının tasarımını gerçekleştirmiştir. Bugüne kadar birkaç değişiklikten gecen bayrak en son hali ile göndere çekilmiş ve bayrak kanun ile resmi olarak Mauritius Bayrağı olarak kabul görmüştür. Bayrak dört ana renkten meydana gelmekte de ve sırası ile en üste yatay olarak yerleşen kırmızı renk, mavi renk, sarı ve en altta ise yeşil renk yerleştirilmiştir. Mauritius Bayrağı Anlamı ise kırmızı bağımsızlık için savaş verilirken dökülen kanı ve özgürlüğü simgelerken, mavi renk ise ada ülkesinin etrafında yer alan Hint Okyanusu’nu temsil etmektedir.

Mauritius Bayrağı Resmi sarı renk adanın geleceğinin parlaklığını ve özgürlüklerine düşkünlüğünü simgelemek için bayrağa eklenirken yeşil renk ise ülkenin ne kadar doğal olarak zengin olduğun ve bitki örtüsünün zenginliklerin simgelemek için konumlandırılmıştır. Ülke büyük Britanya Sömürgesi olduğu 1906 yıllarında kullandığı bayrak ise mavi zemin üzerine bayrağın göndere çekildiği yerde sol köşede İngiliz bayrağı yer olmakta ve beyaz zemin üzerinde ülkenin devlet arması bulunmaktaydı. Armada ise ülkeni zenginliklerin gösteren simgeler yerleştirilmiş ve yine Hint okyanusu armada işlenmiştir. 1923 yılından 1968 yılına kadar gecen zaman içersinde bayrak tekrar değişime uğramıştır.

Bu kez bayrak rengi aynı kalmış ve İngiliz bayrağı göndere yakın yerinden alınmadan armada yapılan değişiklikler ile bayrak 1968 yılına kadar kullanılmıştır. Mauritius Bayrağı Açıklaması armada yapılan değişikler ise bu kez armaya pelikan kuşu eklenmiş ve rengi kırmızı ve beyaz olarak armaya işlenmiştir. Ülkenin simgesi olan palmiye ağaçları ve Hint okyanusu yine simge halinde armaya işlenmiştir. 1968 yılında bağımsızlığın İngiltere’den alan ülke artık kendi resmi bayrağı ile göndere çekilmiş ve hala aynı bayrak kullanılmakta ve ulusun simgelerini ve bugüne kadar tarih içinde yaşadıkların renkler ile anlatan bir tonda bayrak olmuştur. Bayrak kanuni ile ölçüleri ve rengi değiştirilmesi yasaklanmış olup şu arda ülkesinin göklerinde dalgalanmaktadır.

Marshall Adaları Bayrağı

Meksika Bayrağı