Meksika Bayrağı Açıklaması

 

Bayrak göndere 16 Eylül 1968 yılında çekilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Meksika daha önceden ispanya ülkesinin sömürgesinde kaldığı yıllarda değişik bayrak şekilleri kullanış bir ülke olarak en son hali resmi olarak kabil edilmiş ve bugün gökleri süslemekte olan bayrak 1921 yılında kullanılan bayrağında fazla bir oynama yapmadan sadece arması değiştirilmiş ve bayrak da üç renk kullanılmıştır. Dikey olarak hazırlanan bayrakta sıra ile göndere gelen alanda yeşil renk kullanılmış ortada beyaz dikey renk kullarken bayrağın dalgalanan kısmında ise kırmızı yerini almıştır. Meksika Bayrağı Anlamı ise yeşil renk umudu ve geleceği simgelerken, beyaz renk ise birlik ve beraberliği temsil ediyor ve kımızı renk ise bağımsızlık için şehit düşen askerlerin kanını temsil etmektedir.

Meksika Bayrağı Resmi bayrağın tam ortasında yer alan devlet arması ise nehir üzerinde yerleştirilmiş kaya parçası ve ülkede çok yetişen kaktüsü simgelemiş ve kaktüsün üstüne ise iri bir kartalın yılanı yakaladığı simgeler ile gösterilmiştir. Kartalın etrafını iki tarafına yerleştirilen ülkenin bitkileri yeşil renk ile gösterilmiştir. 1821 yılında kullanılan bayrak aynı renkleri taşırken bayrağın ortasında yerleştirilen armada kaya üzerinde yetişen kaktüs ve üstünde bulanan kartalın başında taç görünüyor. 1823 yılında bayrağın ortasındaki armaya bu sefer kartalın ağzında bir yılan ile görmek mümkün. Sadece 1864 yılında ispanya sömürgesi olduğu yıllarda arma ve bayrak değişime uğramıştır.

Bayrakta yer alan yeşil ve kırmızı renklerin üstünde solda iki tane, sağda iki tane kartal resmi varken, solda göndere çekilin sol taraftaki kartalın başındaki tacı ile tam direğe Bayarken görmek mümkündür. Meksika Bayrağı Açıklaması bayrağın dalgalana kısmında yer alan iki altın sarısı renkli kartalan bir tanesi yine yukarı bakmakta ve ortada yer alan armada ise bu kez ortada bir tane altın sarısı kırmızı üzerine yerleştirilmiş.  Ve onları tutan iki tane siyah kartal ve en üste yine ispanya karlılığının simgesi olan taç yerleştirilmiştir. Bu bayrak 1867 yılına kadar bu şekilde kullanılmış ve şu anda kullanılan bayrağı resmi olarak gönderi süslemektedir.

Mauritius Bayrağı

Mikronezya Bayrağı