Mikronezya Bayrağı Açıklaması

 

30 Ekim 1978 yılında ilk kez bayrağını göndere çeken ülke resmi alarak bayrağın kullanmaya başlamış ve bugün kullanılan bayrak şeklini almıştır. Ülke İngiliz sömürgesinden çıktıktan sonra bayrağını belirlemek için bir yarışma düzenlenmiş ve şimdi kullanılan bayrağın tasarımı yarışmamada kabil edilmiştir. Bayrak iki ana renkten meydana gelmekte ve bayağın zemini mavi iken üstüne yerleştirilen dört tane beşgen yıldız bulunmaktadır. Mikronezya Federal Devletleri Bayrağı Anlamı ise acık mavi renkte olan mavi renk pasifik Okyanusu temsil ederken aynı zamanda özgürlüğü, halkın ülkeye bağlılığın ve barışı simgelerken üstünde bulunan beşgen dört yıldız ise Federal yapılıyı temsil etmekte ve yıldıza verilen beyaz renklerde ada halklarını temsil etmektedir.

Mikronezya Federal Devletleri Bayrağı Resmi, Mikronezya büyük Okyanus ’da 607 adadan oluşan bir adalar topluluğu olduğu için bayrağında bulunan yıldızlar bu adaları temsile etmek de federal devletlere bağlı olan diğer dört ülke ise Chuuk Eyaleti, Kosrae Eyaleti, Pohnpei Eyaleti ve Yap Eyaleti ile bir Federal devlettir. Daha sonra bayrağına devlet armasını ekleyen ülke devlet armasında beyaz zemin kullanmış ve Pasifik Okyanusu ifade eden renk koyu mavi olarak simgelenirken bayrağın rengi yine armaya yerleştirilmiştir. Denizin ortasında bulanan ada ve adanın üstüne palmiye ağacı yerleştirilerek arma yuvarlak içine alınmıştır. Etrafında güneşi simgeleyen altın sarısı burgu şeklinde işlenirken mavi kesik çizikler halinde armaya koyulmuştur.

Armalı bayrak dini bayramlar ve özel törenlerde kullanılırken devletin ulusal bayrağı devlet dairelerinde ve diğer alanlarda kullanılmakta ve Mikronezya Federal Devletleri Bayrağı Açıklaması ile federal bir ülke olduğunu tüm dünyaya bayrağı ile duyurmaktadır. Bayrak hakkında çıkan bayrak kanunu ile bu günkü hali ile kullanılmakta ve bayrak sadece görevlileri ve tarafından göndere çekilmektedir. Bayrak yeniden yapılandırılacağı zaman renginde ve boyutlarında asla oynama olamaz ve yenisi aynı ölçülerde yapılmalıdır ve gerekli saygıyı görebilmesi için yazılı ya da sözlü hakaret bile edilemiyeveği vurgulanmıştır. Kendi ülkesini gökyüzünde temsil etmek için 1979 yılından beri gökleri süslememekte ve gerekli saygıyı görmektedir.

Meksika Bayrağı

Makedonya Bayrağı