Mısır Bayrağı Açıklaması

 

Ülke göndere kendi bayrağını 4 Ekim 1984 yılında çekmiş ve bayrak yasası ile resmi olarak kanunlaşan bayrak hala aynı bayrak olarak kullanılmakta ve üç renk olarak sırası ile üst kısma kırmızı, ortada beyaz renk ve en alt da siyah renk olarak üzere yatay olarak hazırlanmıştır. Mısır Bayrağının Anlamı ise kırmızı dökülen kanı temsil ederken, kırmızı dürüstlüğü ve barışı simgeliyor ve siyah ise halkın yaşadığı eziyeti ve zulmü anlatmaktadır. Ülke bu zamana kadar çok kavimleri ile yaşamak zorunda kalmış ve an son Osmanlı İmparatorluğunun yönetimi altında kalmış ve Osmanlı Devletinin bir vilayeti olmuştur. 1922 yılında bağımsızlığını Osmanlı hükümetinden geri alan ülke 1953 yılında Cumhuriyeti ilan etmiştir.

Mısır Bayrağı Resmi bayrakta yer alan beyaz zemin üzeninde yer alan devlet arması ile bayrakta yer almakta ve arka altın sarısı işlenmiş bir kartal figürü işlenmiştir. Kartalın gövdesinde yer alan bayrağın renkleri sırası ile solda kırmızı ve beyaz en sonda ise siyah renkleri işlenmiş ve kartalın kanatın da beş tane tünek altın sarısı ile işlenirken araya yine beş tane beyaz çizgiler yerleştirilmiştir. Sağ tarafında aynı olan kartalın boyun kısmı beyaz olarak işlenmiş ve baş kısmı yine altın sarısı olarak görülmektedir. Kartalın kuyruğu üç tünek olarak mızrak ucu şeklide dizayn edilmiştir.

Devlet arması beyaz zemine yerleştirilmiş ve hala bu şekilde kullanılmaktadır. 1912 yılında İngiliz devleti mısırda yönetimi ele aldığı dönemlerde mısırın bayrağı kırmızı zemin üzeride üç hilal ve her hilalin önünde bir yıldız bulunuyordu. Ay yıldızlar o dönemde Asya ülkelerin temsile ederken bayrak ulusal bayrak olmaktan çıktı ve 1923 yılında kralın emri ile ulusun yeni bayrağı göndere çekildi bu bayrakta zemin yeşil renk ve beyaz bir hilal ve yine beyaz üç tane yıldız vardı. Hilal mısırı temsil ederken yıldızlar ülkede yaşayan Müslümanları, Hıristiyanları ve Yahudileri temsil ediyordu. Mısır Bayrağı Açıklaması 1984 tarihinde tekrar kendi bayrağını göndere çekti ve bayrak kanunu ile bayrağı yasalaştıran ülkelerden biri oldu.

Myanmar Bayrağı

Moğolistan Bayrağı