Monako Bayrağı Açıklaması

 

Monako bayrağı Nisan 1881 yılında kabul edilen en eski bayraklardan biri olarak göndere çekilmiş ve iki renkten meydana gelen bir bayrak olarak yerini korumuştur. Bayrak üzerinde buğuna kadar fazla bir oynama yapılmamış ve bayrak bugün yatay iki ekiş şeritten meydana gelmiş olarak kırmızı ve beyaz olarak gökyüzünü süslemektedir. Üstedeki renkleri ülkenin hanedanlığı rengi olup Grimaldi ailesinin rengi olarak simgelenmiştir. Monako 1228 yılında Ceneviz sömürgesi olarak kurulmuş en küçük kara parçalarından birdir. Monako Bayrağı Anlamı 1297 yılında Grimaldi ve ordusu Monako topraklarını ele geçirir ve o yıldan sonra bu topraklar bu ailenin evi olarak kullanılmaya başların.

Monako Bayrağı Resmi 1861 yılında preslik haline gelen bu topraklar üzerinde hanedanlık hüküm sürmeye başlar ve ikinci dünya savaşında büyük hasarlar alarak İtalyan ordusu tarafından işgal edilir. 1949 yılında tekrar eski bağımsızlığına kavuşan devlet 1993 yılında Birleşmiş Milletlere üye olarak kendini varlığın tüm dünyanın duymasın sağlar. Bayrağını o yıllarda tekrar göndere çeken ulus hala aynı bayrağını kullanmakta ve daha sonradan bayraktan başka bir bayrak oluşturarak o bayrak da ise devlet armasını kullanmaktadır.  Monako ülkesi Vatikan’dan sonra dünyada yüzölçümü en küçük olan ülkelerden biri olarak tanımaktadır. Devlet armasında ise bayrağın renklerin baklava dilimi olarak kullanmış ve beyaz zemine oturan armada en alt kısma Hıristiyan hacı yerleştirilmiştir.

Armanın her iki tarafına gelen defne ve zeytin daları ve bayrağı koruyan iki şövalye figürü armaya işlenmiş e üstte ise karalın tacını yerleştirilmiştir. Şövalyeler hem ülkelerini hem de krallarına olan bağlıkların sembolize edilen bu armada özel bayramlar ve öze törenlerde ulusal bayrak ile birlikte kullanılmak da ve göklerde yerini almaktadır. Bayrağın modeli Endonezya bayrağı ile aynı olup sadece renkleri ters yönde yerleştirilmiştir. Monako Bayrağı Açıklaması ile dünya bayrakları arasında yer alırken bayrak kanunu ile bayrak koruma altına alınmış ve boyutlarında ve renklerinde hiçbir oynama yapılmadan kullanılmasına izin verilmiştir. bayrağı göndere her ülke bayrağında olduğu gibi sadece görevlileri göndere çekebilir.

Moldova Bayrağı

Mozambik Bayrağı