Mozambik Bayrağı Açıklaması

 

Mozombik bayrağı Mayıs 1983 yılında kullanılmaya başlandı ve resmi şekilde göndere çekilmiştir. Portekiz sömürgesi iken Portekiz’e karşı verdiği bağımsızlık savaşını kazanan ülke kendi bayrağı ile bağımsız olduğun dünya ülkelerine ispat etmiş ve bayrağında kullandığı beş renk ile ülkesini temsil etmiştir. Bayrakta yatay olarak sıralana renkleri ise yeşil, beyaz, siyah, beyaz ve sarı sıralaması ile simgelenmiş ve göndere çekilen kısımda kırmızı renk üçgen olarak diğer renklerin arasına yerleştirilmiştir. Mozambik Bayrağı Anlamı ise yeşil renk ülkenin bitki örtüsünü temsil ederken, siyah renk Afrika kıtasını ifade etmek için kullanılmış ve sanı renk ise ülkenin yer altı zenginliklerin ve minarelerin temsil etmek için kullanılmıştır.

Mozambik Bayrağı Resmi renklerin arasına giren beyaz renk ise barışı ve özgürlüğün temsilcisi olarak bayrağın renkleri arsına yerleştirilmiştir. Gönder tarafına bakan kısmına yerleştirilen ve kırmızı simge ile ifade edilen üçgen ise ülkenin bağımsızlığın kazınırken döktüğü kanları temsil etmek için bayrağa yerleştirilmiş ve kırmızı rengin üstüne ise devlet arkası işlenmiştir. Kırmızı rengin tam ortasına yerleştirilen beşgen şeklinde altın sarısı yıldız ise ve yıldızın üstüne gelen kitap figürü bulunmakta ve kitabın üstüne siyah renk de çapa ve kalaşnikof simgeleri yerleştirilmiştir. Süngülü silah ülkelerin korumak için hala güçlü oldukların ifade ederken, çapa tarım ve ürünlerin sembolize etmekte ve kitap ise eğitime verilen önemi anlatmaktadır.

Bayrakta bulunan sarı renk de yıldız ise ülkenin geleceğinin çok parlak olduğunu ifade etmekte de ve hala çok güçlü bir ülke halinde oldukların bildirmektedir. Bayrak yasalar ile koruma altına alınmış ve boyutlarında ve renklerinde hiç ir oynamaya izin verilmemiştir. Bu gün aynı şekli ile göndere çekilmiş ve kullanılmaktadır. Mozambik Bayrağı Açıklaması bayrak 1974 yılında bağımsızlık mücadelesi sırasında yine aynı renkleri ile karşımıza çıkıyor ve sadece bayrakta daha sonradan armalar eklenmiştir. 1983 yılında ise bayrağın renkleri aynı kalırken sadece amblemi değiştiriliyor ve bir aya sonra yani 1 Mayıs 1983 yılında bugünkü şeklini alarak gönderde yerini alarak ülkesini temsil etmeye başlıyor.

Monako Bayrağı

Malta Bayrağı