Myanmar Bayrağı Açıklaması

 

Myanmar bayrağını göndere 1948 yılında İngiltere’den bağımsızlığın aldığı yıllarda tasarlınmış bir bayrak olmuş ve bayrağın asıl orijinal hali daha sonra değiştirilerek şu anda kullanılan şekli ile 21 Ekim 2010 yılında yeni bayrak benimsendi ve şu anda gönderde bu bayrak bulunmakta ve bayrak kanunu ile bayrak koruma altına alınmıştır. Bayrağın renklerinde sarı, yeşil ve kırımız renkler kullanılmış ve tüm renkleri içine alacak şekilde beyaz bir beşgen yıldız bayrağın tam ortasına konuşlandırılmıştır. Myanmar Bayrağı Anlamı ise bayrak yatak eşit üz şeritten meydana gelmiş ve sarı renk barışı temsil ederken yeşil renk huzuru ve ülkenin doğasını ifade etmiş kırmızı renk ise dökülen kanı ve kararlı bir ülke olduğunu temsil etmek için kullanılmıştır.

Myanmar Bayrağı Resmi en üstte yer alan beyaz beşgen yıldız ise tüm ülkenin barış içinde yaşamak istediğini ifade etmek için bayrağa yerleştirilmiştir. Eski adı ile Burma olan Myanmar eski bayrağı ise kırmızı zemin üzenine ve göndere gelen kısımda mavi rengin kullanıldığı ve mavinin üstünde beyazdan oluşan amblem dişli bir çarkı ve temsil eder ve etrafında ise on dört tane beş köşeli yıldız bulunmaktadır. Mavi barışı temsil ederken yıldızlar Myamara oluşturan on dört yönetim bölgesini temsil etmektedir. Kırmızı renk ise cesareti ve zaferi temsile derken beyaz renk ise dürüstlüğü temsil etmektedir.

Bayrak daha sonra değiştirilerek şimdiki halini alış ve eski bayrak bir daha kullanılmadı. Bayrak 1974 yılında en son hali ile göndere çekildi ve şu anda en son hali ile kullanılmakta ve diğer ülke bayrakları ile gönderi süslemektedir. Ülke 2008 yılında sel felaketine teslim olduğu zaman Türk Kızılay’ı ve Birleşmiş Milletler tarafından yardım kampanyası kabul edilmiştir. Myanmar Bayrağı Açıklaması bayrak yasasında eskiyen bayrağın yerine yenisi yapılır iken boyunda ve renginde oynama yapılması yasaklanmış ve hırpalanan ve yırtılan bayrak yerine hemen yenisin göndere çekilmesine karar verilmiştir. Bayrağa hiçbir şekilde hakaret edilemez ve yasa gereği kötü amaçlar ile kullanılamaz ibaresi eklenmiş ve gerekli saygının gösterilmesi istenmiştir.

Moritanya Bayrağı

Mısır Bayrağı