Nauru Bayrağı Açıklaması

 

Ülke resmi olarak 31 Ocak 1968 yılında bayrağın göndere çekmiş ve bayrak bu günkü hali ile kullanmaktadır. Bayrak üç renk kullanılarak tasarlanmış ve koyu mavi, beyaz ve sarı renkleri ile süslenmiştir. Bayrak koyu mavi zemin üzerine tam ortasından iki ayıran sarı rengi ve alta yakın bölgede kalan beyaz ve on iki köşeli ışın yayan güneşi bulunmaktadır. Nauru Bayrağı Anlamı ise koyu mavi renk ülkeyi içine alan okyanusu temsil ederken ortadan gecen altın sarısı ince şerit Ekvator çizgisini temsil etmek de ve ülkenin ekvator çizgisi ile bir kısmının yukarıda diğer yarısını başka bölgede kaldığını göstermekte ve arada bulunan mil mesafesini göstermektedir.

Nauru Bayrağı Resmi 12 ışınlı bayrak ise ülkenin bağımsızlığını, zengin maden yataklarını ve ada halkının zenginliğini vurgularken ulusalar arası gün değişme çizgisinin altında kaldığını göstermektedir. Vatikan’dan sonra en az nüfusa sahip ülke konumunda olan ülke magnezyum madeni bakımından çok zengin bulunmaktadır. Bayrak göndere çekildikten sonra oluşturulan devlet armalı bayrak ise ülkenin ekonomik durumunu ve ülkede yetişen ürünlerin simgeleri ile oluşturulmuş ulusal bir devlet armasıdır. Ülke Avustralya, Yeni Zelanda ve İngiltere tarafından ortaklaşa yönetilmiş ve Birleşmiş Milletlerin 1968 yılında bağımsızlıklarını vermesi ile kendi ülkesinin bayrağına kavuşmuştur. Ada da yaşayan on iki kabilenin olması bayrağa on iki ışınlı güneş olarak girmesine yetmiştir.

Devlet armalı bayraklarında ise beyaz, mavi ve sarı renklerden oluşan arma yerleştirilmiş ve arma bir yatay ve bir dikey çizgi ile ortadan ayrılmış görünümde. Dikey çizgi ile ayrılan beyaz bölüme ülke için çok önemli olan deniz kuşları figürü işlenmiştir, mavi rengin üstüne ise ülkenin bitkileri resimlenmiş ve sarı çizginin üstüne dini simgeleyen haç resim yapılmıştır.  Armanın etrafı ülkede yetişen ve ekvatora 26 millik uzaklığı belli eden sayı kadar defneyaprakları yerleştirilmiş ve ülkeyi temsil eden on iki ada kabilesini yine on iki ışınlı güneş yerleştirmiş. Nauru Bayrağı Açıklaması armalı bayrak devletin özel törenlerinde kullanılıyor ve ulusunu ekonomisini simgeliyor bayrak yasalarla korunmuş durumda.

Namibya Bayrağı

Nepal Bayrağı