Nepal Bayrağı Açıklaması

 

Nepal bayrağı 1951 yılında kabul görmüş bir bayrak olup dünya bayrakları gibi dikdörtgen olmayan nadir bayraklardan biri konumundadır. Bayrak kırmızı renk bir zemin üzerine tasarlanmış ve kenarlarına mavi renk hâkim olmuştur. Bayrağın göndere gelen tarafı düz olurken dalgalanan tarafında iki tane üçgen olmaktadır. Bayrağın üst üçgen ve göndere yakın kısmında ay sembolü bulunurken alt üçgende güneş sembolü yer almaktadır. Nepal Bayrağı Anlamı ise kırmızı renk ülkenin kendi rengi olup hanedanlıktan gelmekte ve zaferi ve bağımsızlığı temsil ederken etrafını çevreleyen mavi renk ise ülkenin huzurlu ortamını ve ülkenin anahtarını temsil eder. İki uçlu üçgen ile Himalaya Dağlarını temsil etmektedir.

Nepal Bayrağı Resmi aynı zamandan da bu üçgen kısım ülkede dini inançları olan Budizm’i ve Hinduizm’i temsil ettiği düşünülmektedir. Bayrakta yer alan ay ve güneş ise ülkenin yönetimi olan kraliyet ailesi Rana ailesinin simgeleyen amblemlerdir. Bayrağın kökleri 2000 yıl gerilere Hindu bayrağına kadar dayanır ve bayrak Aralık 1962 yılından sonra bugünkü hali ile gönderde dalgalanmaktadır. Nepal 1990 Birleşmiş Milletlere dâhil edilmiş ve hala da aktif bir üye olarak görünmektedir.  Bayrak, bayrak koruma yasası ile koruma altına alınmış olup günümüzde sayılı şekli olan bayraklardandır. Daha sonra devlet arması ile bütünleşen bayrak arması sadece özel törenlerde kullanılmakta ve resmi davetlerde bayrak gönderde yerini almaktadır.

Devlet armasında yer alan Himelaya dağlar mavi karlı olarak işlenmiş, yeşil ovalar hemen dağların önünde simgelenerek yeşil renkli gösterilmiş ve beyaz bulutlar ile süslenmiştir. Nepal halkının birbirine olan dayanışmasını bir kadın ve bir erkek sıkışarak ülkeleri için her zaman birlikte hareket edeceklerin belirten simgeler olmuştur. Armanın iki tarafına da kırmızı çiçeklerden taç yapılmış ve en üste Nepal bayrağı çekilmiştir. Nepal Bayrağı Açıklaması dünyanın en eski bayraklarından biri olan Nepal bayrağı kendini artık bağımsız bir ülke olarak dünya ülkelerinin tanıtmış ve kendi bayrağı ile dünya bayrakları yanında yerini almıştır. Bayrak yasasında bayrağın bütünlü asla bozulamaz ve renklerinde ve boyutlarında oynama yapılamaz.

Nauru Bayrağı

Nijer Bayrağı