Niue Bayrağı Açıklaması

 

Niue Bayrağı 1975 yılında resmi olarak kabul görmüş bayraklardan biri olarak göndere çekilmiş ve birleşik Krallığın sömürgesi olarak kaldığı dönemlerde tasarımı gerçekleşen bayrak birkaç kez değişim gösterdiği halde bu gün bayrak kanunu ile resmen kabul edilmiştir. Bayrak zarı zemin üzendir de göndere çekilen tarafta Birleşik Krallığın bayrağını üzerine yerleştirilen altın sarısı dört küçük beşgen yıldız ve bir tane ortada mavi zemin üzerinde büyük yıldızla diğer bayrakların yanında yerini almıştır. Niue Bayrağı Anlamı ise sarı zemin ada ülkesinde parlayan güneşi temsil etmesi için bayrağa verilen rengi temsil ederken iş birliği içinde olduğu Yeni Zelanda ülkesine duyulan saygı ve sevgiyi temsil etmektedir.

Niue Bayrağı Resmi bayragın göndere çekildiği tarafın sol tarafına yerleştirilen Birleşik Krallığın bayrağı ise İngiltere’nin hala ülkenin koruyucusu olduğu anlamına gelmekte ve kırmızı üzerine konumlandırılan yıldızlar ise Crux takımyıldızlarını temsil etmektedir. 1901 yılında Yeni Zelanda ülkesinin yönetimi altında olduğu yeni Zelanda ülkesini temsil eden yıldızlar bayrağa yerleştirilmiş ve bayrağın ortasında yer alan büyük altın sarısı beşgen büyük yıldız ise adanın konumu nedeni ile derin denizleri temsil etmektedir. Bayrak ile birlikte yürürlüğe giren devlet arması ise bir yerli erkek ve bir modern kadın sembolize edilirken kadının elinde İngiliz bayrağı ve ada yerlisi adamın elinde ise kendi dinsel mızrağı sembolize edilmiş ve ortada arma üç eşit parçaya ayrılmıştır.

Bu üç dikey şerit daha sonra kendi arasında yatak olarak ikiye ayrılmış ve mavi, beyaz ve kırmızı olarak simgelenmiş renklerin üstüne ise ülkenin ekonomisi için çok büyük önem taşıyan ve ada halkının simgeleyen çiftçiler ve tarım aletleri yerleştirilmiş ve sol köşesine yine ülkenin hamisi olan İngiltere bayrağı yıldızları yerleştirilmiştir. En üst de ise Büyük Britanya’ya olan bağlılıkları göstermek için kral tacı ve Ortodoksların haç sembolü yerleştirilmiştir. Ortada beyaz zemin üzerinde deniz ticaretinin ülke için önemi vurgulanmıştır. Niue Bayrağı Açıklaması bayrak ise özel resmi törenlerde ve ülkeyi ziyarete gelen devlet büyüklerini karşılamakta kullanılan bir bayrak olarak ulus bayrağı yanında yerin almıştır.

Nikaragua Bayrağı

Norveç Bayrağı