Norveç Bayrağı Açıklaması

 

Norveç bayrağı ilk kez 1821 yılında bayrağını tasarlamış ve kabil etmiştir. 1884 yılında Danimarka’nın sömürgesinde kalan ve Danimarka tarafından yönetilen ülke daha sonra 1905 yılında İsveç Birliğine katılması ile kendi bayrağın göndere çekmiştir. Bayrak tasarımı ile Danimarka bayağına benzemektedir. Bayrak üç renkten meydana gelmiş ve bayrakta bulanan renkler kırmızı. Beyaz ve mavi olmuştur. Düz bir zeminde bulunan kırmızı renk yatak ve dikey olarak dört’e böldü bayrağı mavi renk ve beyaz renk yerini almıştır. Norveç Bayrağı Anlamı kırmızı özgürlük ve demokrasinin simgesi olarak kabul edilirken kendi bağımsızlıklarını ne kadar önem verdiğini ifade etmektedir.

Norveç Bayrağı Resmi ortada haç şeklinde bayrağı dörde bölen haç dini temsil eder ve ülke için din ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır. Bayrak bu hali ile göndere çekilmiş ve bu güne hala gönderde çekilen bayrak ile birebir kullanımda olan bayraktır. Bayrak daha sonra çıkan bayrak kanun ile koruma altına alınmış ve boyutlarında ve renginde hiçbir oynama yapılamayacağı hükmüne karar verilmiş. Bayrağın üzerine 1898 yılında Norveç- İsveç birliğini temsil eden arma yapılan referandum ile kaldırılmış ve ülke 1905 yılında bu birlikten ayrılarak kendi başına bağımsız bir devlet olmuştur. Daha sonra devlet armalı başka bir bayrak daha yapılmış ve bu bayrak da özel törenlerde ve devlet büyüklerini karşılamada kullanılmıştır.

Devlet arması ise yine kırmızı zemin üzerine altın sarısı bir kaplan işlenmiş ve kaplanın pençesinde ise sav aş baltası ve baltanın keskin olan ucuna ise beyaz renkte işleme yapılarak ülkenin barışçıl bir ülke olduğu gösterilmektedir. Yine en üste ise krallarına olan bağlıkların göstermek için işlenen kral tacı ve dini simgelemek içinse en üste haç resmi işlenmiştir. Bayrak yine özel günlerde göndere çekilmekte ve ulusal bayrak ile aynı gönderde dalgalanmaktadır. Norveç Bayrağı Açıklaması yıprandığı veya parçalandığı anda gönderden indirilip yerine hemen yenisi göndere çekilme zorunluluğu vardır ve bayrağa hakaret etmek yasalar ile yasaklanmış manevi değeri ve saygısı gösterilmesi istenmiştir. Diğer bayraklar gibi ülkesini temsil etmektedir.

Niue Bayrağı

Namibya Bayrağı