Orta Afrika Bayrağı Açıklaması

 

Ülke 1960 yılında Fransa sömürgesi iken bağımsızlığına kavuşmuş ve bayrağını göndere çeken ülkeler arasında yerini almıştır. 1 Ocak 1958 yılında ülke bayrağı tasarlınmış ve bağımsızlığını kazanmadan bayrağı kullanmaya başlamıştır. Bayrak renklerini ise mavi, beyaz, yeşil, sarı ve kırmızı olarak tasarlayan Orta Afrika cumhuriyeti yatay olarak hazırladığı bayrağını yıllarca sömürgesinde kaldığı Fransa bayrağına benzetmiş ve renklerini diğer Afrika ülkeleri gibi Pan-Afrika renklerinden almaktadır. Orta Afrika Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı ise mavi renk gökyüzünü temsil ederken beyaz renk ise saflığın rengi olarak bayrağa işlenmiştir. Yeşil renk ülkenin toprağını ne kadar bereketli olduğunu simgelemiş ve sarı ren ise ülkede yer alan savanın göstergesi olarak bayrağa yerleştirilmiştir.

Orta Afrika Cumhuriyeti Bayrağı Resmi ortadan dikey olarak bayrağı ikiye ayıran kırmızı şerit ise halkın eşit olduğunu ve tüm hakların eşit olarak dağıtıldığın simgelemek için bayrağın ortasında geçirilmiştir. Göndere yakın yerde bulunan ve mavi rengin üstünde bulunan beşgen altın rengi sarısı yıldız ise gelecekte halkın ne kadar güzel günler beklediğini ve refahın daha da artacağını simgelemek için bayrağa yerleştirilmiştir. Bayrak boyutları yaklaşık 3,5 olarak belirlenmiş ve bayrak yasası ile bayrağın konumu resmi olarak yasalaştırılmıştır. Bayrağın yanında aynı zamanda devlet armalı bayrağında olması ve devlet armasında ise ülkede yetişen tarım işçiliğini ve savanada bulanan ağaç ve hayvanların işlenmiştir.

 Armanın tam ortasında bulanan beşgen altın rengi yıldızını tüm halkını koruyacağını göstermektedir. Bayrağın sağında ve solunda yer alan devlet bayrağı ve en üste ise yedi adet uzun ışını on adet küçük ışını simgeleyen güneş yer almaktadır. Bu bayrak resmi törenlerde ve devlet büyüklerini karşılamak da kullanılan bir bayrak olup ulus bayrağı ile birlikte kullanılmakta ve gönderde sadece görevlileri tarafında hırpalanmış ya da yırtılmış oldukları anda indirilip yerine dokusu ve renkleri aynı kalmak şartı ile yeni bir bayrağın göndere çekilmesi karşılaştırılmıştır. Orta Afrika Cumhuriyeti Bayrağı Açıklaması kendi ülkesini temsil etmek için göndere çekilen bayrak manevi saygıyı hak etmektedir.

Özbekistan Bayrağı

Nijerya Bayrağı