Özbekistan Bayrağı Açıklaması

 

Özbekistan bayrağı 1990 yılında göndere çekimli ve kullanılmaya başlamış bir ülke bayrağıdır. Özbekistan Sovyetler Birliği yönetimi altında iken kullandığı bayrağı kaldırıp yerine bağımsızlığını aldığı 1991 yılında kendi bayrağını tasarlamış ve bugün göndere çektiği bayrak ile bire biri uyuşan bayrağı resmen kabul edilmiştir. Bayrak dört ana renkten meydana gelirken sırası ile en üst böyleye yatay olarak mavi renk yerleştirilmiştir. Beyaz renk ile ortasından gecen ince kırmızı şerik ile bütünleşen bayrağa bu kez yeşil renk ilave edilmiş ve göndere çekilmiş olan kısma ise beyaz renkte hilal ve on iki tane beyaz beşgen yıldız yerleştirilmiştir. Özbekistan Bayrağı Anlamı ise mavi renk yaşam kaynağı ve Özbek halkını temsil ederken arada kalan kırmızıçizgiler ise yaşamı temsil etmek için bayrağa yerleştirilmiştir.

Özbekistan Bayrağı Resmi beyaz renk ise Özbek halkının saflığını ve dürüstlüğünü temsil eden renkler olmuş ve yeşil ise ülkenin doğasının zenginliklerini ifade etmek için bayrak üstüne yerleştirilmiştir. Aynı zamanda yeşil umudu da temsil etmektedir. Bayrağın gönder kısmına gelen aynı zamanda mavi renk üzerinde yer alan ay ve aşağıdan yukarıdan aşağı doğru artarak yer alan yıldızlar ise ülkenin sürekli yükseldiğini, bağımsızlığını ve ülke kültüründe kullanılan güneş takvimini simgelemektedir. Bayrak kanun ile koruma altına alınmış ve boyutları ve rengi dokusu aynı kalmak şartı ile korunmaktadır.

Özbekistan 1 Eylül 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmiş ve 29 Aralık 1991 yılında yapılan referandum ile bağımsızlığın onaylamış ve bayrağın göndere çekmiştir. Özbekistan yer altı kaynakları ile ünlü bir ülke olarak diğer ülke bayrakları ile kendi göklerini süslemekte ve bayrak hala kullanımda olan bayraktır. Özbekistan Bayrağı Açıklaması Devlet armalı bayrağı ise dev et törenlerinde ve devlet adamların karşılarken kullana ülke şu anda orta Asya’nın en güçlü devleti halinde görünmekte ve bayrağı ile kendi ülkesini temsil etmektedir. Bayrak görevlileri tarafından yırtılma, bozulma ve parçalanmış halinde yerinden alınarak yerine aynı boyutlarda ve renklerinde oynama yapılmadan yenisini göklere çekilme zorunluluğu vardır. Ulus kendi bayrağına her zaman gerekli manevi saygıyı göstermektedir.

Papua Yeni Gine Bayrağı

Orta Afrika Bayrağı