Pakistan Bayrağı Açıklaması

 

Ülke kendi bayrağını 11 Ağustos 1947 yılında göndere çekilmiş ve kullanılmaya başlanmış en eski bayraklardan biridir. Bayrağın tasarımı 1906 yılında Syed Amir-ud Din Kedwaii tarafından yapılmış ve aslında Hindistan Müslümanları için tasarlanmış olan bayrak daha sonra Pakistan tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Bayrak iki renkten meydana gelmekte ve yeşil ve beyaz renklerin hâkim olduğu bir bayrak yapısı içindedir. Bayrak zemin olarak yeşil renk olarak hazırlınmış ve yeşil zemin üzerinde sırtı göndere dönük olarak hilal ve beş köşeli yıldızdan meydana gelmektedir. Pakistan Bayrağı Anlamı yeşil İslamiyet temsil ederken beyaz diğer dinleri temsil eden renk olarak kullanılmıştır. Hilal ilerlemeyi ve beş köşeli yıldız ise özgürlüğü, geleceği ve aydınlığı sembolize etmektedir.

Pakistan 17.ci yüzyılda İngilizlerin sömürgesine girmiş ve 1612 yılına kadar İngiliz sömürge si bu ülke üzerinde devam ederken 1858 yılında ülke bağımsızlığı için sav aşa girmiş ve 1859 yılında Hindistan Birleşik Krallığı altına girmiş ve ülke 1906 yılına kadar bu krallık hükümleri altında kalmıştır. Hint Müslümanların öncüsü Sir Seyyid Ahmet Han “Tüm Hindistan Müslüman Ligi” partisini kurmuş ve İngilizlerin desteğini de arkasına alarak kendini Hint yıldızı olarak unvanı almıştır. Pakistan Bayrağı Resmi 14 Agustas 1947 yılında Pakistan bağımsızlığın alana kadar bu yönetimde kalmış ve bağımsızlığını ilan ettikten sonra Hindistan’dan ayrılmıştır.

Ülke hala iç savaşlar ile mücadele etmekte de bayrak aynı renkleri ile kullanımda olan bayrak olarak gönderde kendi yerini almaktadır. Pakistan Bayrağı Açıklaması bayrak ile birlikte devletin resmi kurumlarınca kullanılan ve özel törenlerde ve devlet adamlarını karşılamak için oluşturulmuş olan devlet arması ile birlikte kullanılmaktadır. Armada hemen, hemen şekli renk üzerine kurulu olup ülkede tarımda kullanılan ürünler pamuk, tütün, şeker kamışı temsil etmek de ve yine devlet bayrağını ay yıldızını bu kez yeşil olarak armaya işlenmiştir. Armanın iki kenarına ise çiçeklerden yine yeşil renk kullanılarak çelenk yapılmıştır. Ulus bayrağı ile bir arada kullanılan armalı bayrak gönderde ülkesini temsil etmek için dalgalanıyor.

Portekiz Bayrağı

Palau Bayrağı