Palau Bayrağı Açıklaması

 

22 Kasım 1980 yılında kendi resmi bayrağını göndere çeken ülke 1994 yılına kadar ABD’ ülkesinin himayesinde iken ABD den ayrılmış ve kendi anayasasını gerçekleştirerek bağımsız bir ülke olarak kendi yönetimini ele almıştır. Bayrak açık mavi zemin üzerine yapılandırılmış v e tam ortasına altın sarısı renginde bir daire konulmuştur. Palau Bayrağı Anlamı, bayrakta bulunan açık mavi renk ada ülkesini çevreleyen ve ada halkı için çok önemli olan Pasifik Okyanusu’nu temsil ederken ortada olan sarı renkli daire ise ada hayatını ve halkı için çok önemli olan dolunayı ifade etmek için bayrağa yerleştirilmiştir. Ada halkı için doluna çıktığı gecelerin önemi daha farklıdır.

Palau Bayrağı Resmi hasat ve eğlenceli geceler ve bayramlar, geleneksel olayların hepsi dolunay çıktığı gecelerde yaşandığı için dolunay her azman ada halkı için önemi daha farklılık kılmaktadır. 19543 yılında İspanyanın egemenliğine giren adalar grubu Palau adaları, Marina ve Coroline adaları 1899 yılında ispanya tarafında Almanlara satıldı ve 1914 yılında adayı bu sefer Japonlar istila etti. Japonlar adada büyük gelişmeler sağladılar ve ada halkına balıkçılığı, madenciliği getirdiler ve 2. Dünya savaşında adalar 1944 yılında ABD nin himayesi altına girdi. 1947 yılına kadar Amerika’nın himayesinde kalan ve daha sonra bağımsız ülke olan adalar grubu bugün hala aynı şekilde bağımsız olarak yönetimini devam ettirmektedir.

Palayu adası bayrağı daha sonra resim bir genelge ile resmiyet kazanmış ve bayrak yasası ile bayrak koruma altına alınarak bu gün kullanılan son hali ile göndere çekilmiş bayrağın aynısındır. Bayrak üstünde bu güne kadar hiç bir oynama yapılmamış ve devlet armalı bayrak ile birlikte özel ve önemli günlerde kullanılan ulusun tek bayrağı olmuştur. Palau Bayrağı Açıklaması bayrak gönderde bozuldu anda gönderden indirilip yerine yenisi takılmak zorunda ve yeniden yapılandırılacak olan bayrağın aynı boyutlarda olma ve renklerinde oynamam yapılmamsı kanun tarafından kabul edilmiş ve bayrağa verilecek en ufak bir hasar karşısında ceza alınacağı açık dille ifade edilmiştir ve gereken saygının gösterilmesi istenmiştir.

Pakistan Bayrağı

Panama Bayrağı