Paraguay Bayrağı Açıklaması

 

Bayrak ilk kez 1842 yılında kullanılmaya başlanmış ve zaman içinde bayrak üstünde yapılan değişiklere ve devlet armaları ile bayrak şu anda günümü de kullanılan bayrağın şeklini alarak göndere çekilmiş ulusal bir bayraktır. en soy ve renk uygulamasında yapılan en son değişikliği ile bayrak 1990 yılında son halini almış ve artık gönderde dalgalanmaktadır. Bayrak yatay olarak üç şeritten oluşmuş ve renk olarak kırmızı, beyaz ve mavi renkler kullanılmıştır. Paraguay Bayrağı Anlamı bayrağın en üst kısmına kırmızı şerit, orta kısınma beyaz şerit ve en altına ise mavi renk gelerek bayrak tamamlınmış ve beyaz kısmın tam ortasına ise devlet arması yerleştirilmiştir.

 Paraguay Bayrağı Resmi bayrakta bulunan kırmızı renk adaleti temsil ederken, beyaz renk ise barışı temsil etmiş, mavi renk ise her zaman özgün bir ülke olacağın işaret etmek üzere bayrağa yerleştirilmiştir. Beyaz zemin üzerinde ve arka yüzünde olmak üzere iki devlet arması bulunan ülke bayrağında bu uygulamaya gidilmesini nedeni olarak ülke konumu nedeni ile sahra Arap Cumhuriyeti bayrağı dikkate alınmadığından Suudi Arabistan bayrağı gibi çift taraflı arma kullanan ikici ülkedir. Bayrağın bir kısmında devlet arması varken diğer beyaz kısım üzerinde ise bayrağın ülke arması yer almaktadır. Beyaz renk üzerinde bulanan daire içinde ucunda Frigya Başlığı bulanan bin çubuğun bulunduğu aslan arması bulunmaktadır.

Bu armaları üstünde ise “Barış” ve “Adalet” yazmaktadır. Paraguay Bayrağı Açıklaması bayrağın ön yüzünde beyaz kısımda ise devlet arması bulunmakta ve mavi zemin üstüne yerleştirilmiş sarı beş köşeli yıldız, daireni sol tarafında palmiye ağacı, sağ tarafında ise zeytin ağacı çelengi ve tüm simgeleri içine alan üzerlerinde ise Paraguay Cumhuriyeti yazan bir kırmızı halka görünmektedir. Bayrak bu hali ile kullanılmakta ve bayrak kanunu ile koruma altına alınmıştır. Bayrak gönder de yıpranmış, yırtılmış ve kırışmış şekilde duramaz ve derhal görevlisi tarafından gönderden alınarak yerine boyutlarına ve rengine uygun yeni bayrak göndere çekilmek zorundadır. Bayrak diğer bayraklar ile birlikte ülkesini temsil etmek üzere dalgalanıyor.

Romanya Bayrağı

Peru Bayrağı