Portekiz Bayrağı Açıklaması

 

Portekiz bayrağı ilk kez Portekiz kralı Afonson tarafından kullanılmış ve bayrak o dönemler beyaz renk üzerine bayrağı dörde bölen mavi hac işareti olarak bilinmektedir.30 Haziran 1911yılında bayrak resmi olarak kabul görmüş ve göndere çekilmiştir.  Bayrak daha sonra renk ve boyutun değişimine uğrayarak bu günkü halini almış bayrak olarak bayrak yasası ile korunma altına alınmıştı. Portekiz bayrağı kırmızı ve yeşil renkler ile dikey iki şeritten meydana gelmiş ve göndere çekilen tarafta yeşil renk hâkim olurken dalgalanan kısımda kırmızı renk kullanılmıştır. Bayrağın tam ortasına ise devlet arması işlenmiştir. Portekiz Bayrağı Anlamı ise yeşim ülkenin refahını temsil ederken kırmızı ise bağımsızlıklarını alana kadar dökülen kanları ve her zaman ülkeleri için mücadele edeceklerin simgeler.

Portekiz Bayrağı Resmi yeşil ve kırmızının tam ortasına yerleştirilen Portekiz hanedanlığın simgeleyen devlet arması ise ülkenin bayrağı ile göndere çekilmiştir.  Devlet armasında ise beyaz kalkan, beş beyaz noktalı beş küçük mavi armadan oluşuyor ve mavi kalkanlar Portekiz ilk kralı Alfenso, Faslı krallar ile girdiği savaşta İsa’nın yardımı ile savaş da aldığı zaferi ve beş nokta ise İsa’nın yaralarını temsil etmektedir. Armada yer alan çapraz yerleşikli simgeler Hıristiyanlığı temsil etmek de Armada yine kırmızı bordur üzerine yerleşimli yedi kale sembolü Portekiz topraklarını ve uzantıların simgelemektedir. Arka tarafta ise denizlerde kullanılan yön gösteresi bulunmakta bu da Portekiz devletini bir dönemler denizlerde aldığı başarıları temsil etmektedir.

Bayrak ilk kez 1911 yılında kabul görmesine rağmen ilk bayrak 1139 da kral Alfonsa tarafından kullanılmış ve tarihin en eski bayraklarından olduğu bilinmektedir. Portekiz Bayrağı Açıklaması 1910 yılında Cumhuriyeti kabil etmesinden sonra bayrağın renklerinde oynama yapılmak istenmiş ve birkaç kez bayrağın renklerinde yer oynaması yapılmış ve bayrak en son hali ile göndere çekilmiş ulusunu temsil etmesi için tüm ülke bayrakları ile göklerde dalgalanmaya başlamıştır. bayrak kanunu ile bayrak yasası çıkmış ve bayrak tüm renklerinde ve boyutlarında oynama yapılmadan her zaman eski bayrak yerine yenisi çekilmesine karar verilmiştir.

Polonya Bayrağı

Pakistan Bayrağı