Romanya Bayrağı Açıklaması

 

Romanya bayrağı ilk kez 1877 yılında kabul görmüş ve göndere çekilmiştir. Aradan gecen zaman içinde değişikliklere uğrayan bayrak bugünkü halini alarak bayrak kanunu ile resmi olarak kabul edilmiştir. Bayrak üç ana renkten oluşmakta ve dikey üç eşit şeritten meydana gelmiştir. Renkler ise mavi, sarı ve kırmızı olarak kabul edilmiştir. Romanya Bayrağı Anlamı göndere yakın yerde bulanan mavi renk özgürlüğü ve refahı temsil ederken ortada kalan sarı renk ise ulusun ülke madenlerini ve güneşi temsil etmektedir. Kırmızı renk ise ülkenin bugüne kadar döktüğü kanları ifade etmektedir. Bayrak Fransız bayramından esinlenerek hazırlanmış olup bayrak daha sonra bu halini almıştır.

Romanya Bayrağı Resmi 1986 yılında bayrak tasarlınmış ve 1877 yılında Osmanlı İmparatorluğundan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Romanya daha sonraki yıllarda tasarlanın bu bayrağı kullanmaya başlamıştır. Devlet arması ile birlikte kullanılan bayrağın devlet armasında ise mavi zemin üzerine kartalın göğüs kısmına dörtte bölen yatay ve dikey çizgiler arasına yerleştirilen ülkenin sembolleri yerleştirilmiş ve ülkenin hem hanedanlık dönemini hem de modern dünyanın simgelerini ve dini inançların simgeleri yer almıştır. Bayrak üstünde yapılan yenilikler ile göndere çekilmiş ve şu anda kullanılan bayrak aynı bayrak olarak ülkeyi temsil etmektedir. Bayrağın eni ve boyu 2,3 olarak belirlenmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu yönetimden ayrılan ve bağımsızlığını ilan eden ülke bayrağını bayrak kanun ile koruma altına almış ve bayrağın renklerinde ve boyutlarında oynama yapılmadan yenisi ile değiştirilebileceği ve yırtılan ve yıpranan bayrağın yerine yenisini hemen göndere çekilmesi gerektiğine karar verilmiştir. Bayrak hakkında ne yazılı ne de sözlü hakaret edilemeyeceği ve manevi saygıyı her zaman gösterilmesi gerektiğine karar verilmiştir. Romanya Bayrağı Açıklaması 1948 yılında Romanya komünizm döneminde tam ortadaki sarı rengin üzerine devletin arması geliyor ve uzun süre bayrak bu şekilde kullanılıyor. Daha sonra üç renkli bayrak komünizm renkleri olarak kabul ediliyor ve bayrak artık bu şekilde tanımlanıyor. Devlet arması ila ülkesine gelen devlet adamların ve özel törenlerinde göndere çekilen bayrak ülkesini gönderde temsil etmektedir.

Rus Bayrağı

Paraguay Bayrağı