Ruanda Bayrağı Anlamı

 

25 Kasım 2001 yılında göndere çekilen ve resmi olarak kabul gören bayrak üç renk olarak dikey üç eşit şeritten meydana gelmiş ve son hali ile hala kullanımda olan ülke bayrağıdır. Bayrak sırası ile en üst şeritte mavi, ortada sarı ve en alt şeritte ise yeşil olarak bayrakta yerini almış ve bayrağın dalgalanan kısmına 24 adet ışın yayan altın sarısı renginde güneş konmuştur. Mavi renk bayrağın yarısına kadar inerken sarı ve yeşil renk daha kısa yatay şerit olarak kalmıştır. Ruanda Bayrağı Anlamı ise mavi renk barışı ve huzuru temsil etmektedir

Ruanda Bayrağı Anlamı sarı renk ülkeni doğal zenginliklerin ve yeşil renk ise ülkenin doğasın ve kalkınmasını temsil etmektedir. Güneş ise aydınlık günlere ve birlik beraberliğin önemi için simge olarak bayrağın üstüne yerleştirilmiştir. Ülke 1962 yılına kadar Belçika’nın yönetimde kalmış ve bağımsızlığın kazandıktan sonra hemen oluşturulan ve 1961 yılında göndere çektiği bayrağının yerine yeni bir bayrak göndere çekmiştir. Ülke 1994 yılında etnik olaylardan dolayı ile büyük bir zarar görmüş ve soykırım olarak gördükleri bu olaydan ülke çok büyük zararlar almıştır. 1962 yılında kullanılan bayrak yine üç renkli olup dikey şeritlerinden meydana geliyordu ve kırmızı, sarı ve yeşil renklerden meydana gelen bayrağın tam ortasında sarı rengin üzerinde silah renkli büyük bir R harfi ile temsil ediliyordu.

2001 yılında soykırımdan sonra ülke bayrağı bu gün kullanılan bayrak ile yer değiştirmiş ve hala kullanımda olan bayrak olarak bayrak kanuni ile resmileştirilmiştir. Ruanda Bayrağı Anlamı bayrak boyutlarında ve renklerinde oynama yapılmadan göndere çekilmesine ve bozulan ve yıpranan bayrağın yerine yenisin göndere çekilmesine karar verilmiş ve aynı zamanda ulusundan bayrağa gerekli saygının gösterilmesi istenmiştir. Ülke bayrağı olarak diğer dünya bayrakları ile gökyüzünü süslemekte ve bugünkü bayrağın tasarımını yapan Ruandalı sanatçı Alphonse Kirimbenecyo tarafından tasarlınmış olup hükümet tarafından kabul edilmiştir. Ülkenin armalı bayrağı ise özel törenlerde kullanılıyor öve devlet büyüklerini karşılarken ulusal bayrakla yan yana aynı göndere çekiliyor.

Saint Lucia Bayrağı

Rusya Bayrağı