Sahra Bayrağı Açıklaması

 

Batı Sahranın tamamında egemenliğini ilan etmesine rağmen kısmen tanınmış olan bir ülkedir Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti. Hükümet üstünlük kurduğunu ilan ettiği toprakların ancak %de 20 si ile %de 25ini kontrolü altında tutmaktadır. Bu bölge kurtarılmış araziler veya özgür bölge olarak biliniyor, toprakların diğer tarafı ise Fas’ın kontrolü altında bulunuyor ve Güney illeri olarak adlandırılıyor. Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti Bayrağı Anlamı içinde Pan Arap renklerinin etkilerini görmek mümkün. Ülke bağımsızlığını ilan ettiği tarih olan 27 Şubat 1976 yılından beri bu bayrağı kullanmaktadır. Bayrak yukarıdan aşağıya doğru onu 3 eşit parçaya bölen siyah, beyaz ve yeşil renkler ve göndere çekilen tarafında da kırmızı dikey olarak konmuş bir ikiz kenar üçgenden oluşmuştur. Bayrağın tam ortasına gelen beyaz renkli şeridin üzerinde de kırmızı renkli bir hilal ve 5 köşeli yıldız vardır.

Bilindiği gibi hilal ve yıldız İslamiyet göstergesidir ve burada da ifade ettiği anlam tam da budur. Bu bayrak Suudi Arabistan ve Paraguay bayrakları ile çok benzerlikler taşımaktadır. Bayrağın en üst kısmında bulunan siyah renk ölümü, tam ortadaki beyaz renk barışı, alt taraftaki yeşil renk de hayatı sembolize etmektedir. Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti Bayrağı Resmi bu şekilde izah edilebilir. Bazı kaynaklarda anlatıldığına göre aslında şu an gönder tarafında bulunan kırmızı dik konumlandırılmış ikiz kenar üçgen bayrağın dalgalanan bölümündeyken Arap alfabesindeki yazılım sağdan sola doğru olduğu için bu şekilde konulmuştur.

Bağımsızlığı ve oluşturulmuş olan devlet statüsü dünyanın diğer ülkeleri tarafından hala tartışılan ve net olarak bir anlaşmaya varılamayan Sahra Demokratik Arap Cumhuriyeti Bayrağı Açıklaması görüldüğü gibi ülkenin İslami inanışları ve bu din kültüründe öneli yere sahip olan barış ve ölümü simgelemektedir. Kuzeyde bulunan Fas’ın elinde tutuğu toprakların da ülke toprakları arasına katılması amacı ile oylama yapılmışsa da bu güne kadar hayata geçirilen bir durum yaşanmamıştır. Belki bu tarz bir uygulama yapılırsa bu gün kullanılan bayrağın üzerinde ufak tefek oynamalar da yapılabilir.

Seyşeller Bayrağı

Saint Kitts ve Nevis Bayrağı