Saint Lucia Bayrağı Açıklaması

 

Karayip adalarından biri olan Saint Lucia, 1650 yılında Fransa sömürgesi olmuştur. 1814 yılına kadar komşu ada ülkesi Martinuqe ile birlikte aynı bayrağı kullanmıştır. 1814 yılı itibarı ile İngiliz sömürgesi haline gelen Saint Lucia bayrak konusunda bağımsız olmadığı için söz hakkı da bulamamıştır. Bu gün kullanılan bayrak 1 Mart 1967 yılında kabul edilmiş olan bayraktır. 22 Şubat 1979 yılında ise İngiltere’nin sömürgesi olmaktan çıkıp kendi özgürlüğünü de kazanmıştır. Saint Lucia bayrağının zemini koyu mavi renktedir, bayrağın tam ortasına denk gelen bölümünde ise ikiz kenar bir üçgen vardır, bu üçgenin iki kenarının şeridi beyaz renklidir, altta yine ikiz kenar ama bu kez sarı olan bir üçgen bulunur ve beyaz ile sarının arasında siyah bir ok ucu vardır. Saint Lucia Bayrağı Anlamı kendi içinde gizlidir.

Bayrağın zeminindeki mavi renk Atlas Okyanusunu, Karayip Denizinin zümrüt yeşili sularını, sadakatı ve tropikal gök yüzünün ifadesi olarak konmuştur. Siyah ve beyaz renkler de kültür anlatımı için kullanılmıştır, siyah renk siyah kültürün etkilerini, beyaz renk de beyaz kültürün ülke üzerindeki etkilerini anlatmaktadır. Bu iki kültürün de iç içe geçtiği ve sorunsuz sentezlenişinin sembolleridir bu iki renk. Saint Lucia Bayrağı Resmi görüldüğü gibi ülkenin geçmişi ile de doğrudan doğruya ilintilidir. Bayrakta hemen görülen üç tane üçgen şekil volkanik oluşumları simgelemektedir.

İkiz kenar üçgen şekli de halkın umutlarını, isteklerini göğe doğru olan dualarının sembolü olarak bayraktaki yerlerini almışlardır. Saint Lucia Bayrağı Açıklaması içinde bu üçgenlerin Pitonları da yani ünlü ikiz volkanları simgelediği de biliniyor. İlk kez 1967 yılında tasarlanarak kabul edilmiş olan bayrağa son dokunuşlar 1979 yılında yapılmış ve bayrak bu gün kullanılan son halini almıştır. Bu bayrak Saint Lucia ülke sanatçısı olan Dunstan St. Ömer tarafından tasarlanmıştır, göndere çekilirken bazı kurallara da uyulması gerekir, örneğin ilk o çekilmeli ve en son o indirilmelidir. Dalgalanan başka bayraklar varsa o asla gönderden indirilmemelidir, koruma koşullarına da uyulması gerekir.

Saint Kitts ve Nevis Bayrağı

Ruanda Bayrağı