Saint Vincent ve Grenadinler Bayrağı Açıklaması

Karşımızda yine Karayip denizi adalarından bir ülke var, Saint Vincent ve Grenadinler. Bu ülke eski Birleşik Krallık sömürgelerinden biridir ve günümüzde İngiliz Milletler Topluluğu üyeleri arasındaki yerini almıştır. Buna rağmen bayrağında bu topluluğa ve Birleşik krallığa ait bir armayı görmek mümkün değildir. Saint Vincent ve Grenadinler Bayrağı Anlamı ülke toprakları ve yaşanan mücadelelerin simgesi olarak dizayn edilerek hayata geçirilmiştir. 21 Ekim 1985 tarihinde bu gün kullanılan bayrak ulusal bayrak olarak kabul edilmiştir. Bayrak mavi, sarı ve yeşil renklerin yukarıdan aşağıya uzanması ile oluşmuştur, yani dikine şeritler vardır. Ortadaki sarı renk bayrağın 4te 2 sini kaplarken mavi ve yeşil renkli şeritler de kalan bölümü eşit olarak paylaşmışlardır. 

Bayrağın sol tarafında yani göndere çekilen tarafında bulunan mavi renkli şerit, ülke üzerindeki gök yüzünü ve onu çevreleyen denizin sembolüdür. Bayrağın dalgalanan kısmında bulunan yeşil dikine şerit de ülke halkının nasıl hareketli insanlar olduğunu, topraklarının verimini ve zengin bitki örtüsünü anlatır. Saint Vincent ve Grenadinler Bayrağı Resmi içinde yer alan sarı bölüm ise ülke halkının neşeli ruh halini ve Grenadinlerin altın sarısı olan muhteşem kumlarını temsil eder. Ortada bulunan ve bayrağın dörtte ikisini kapsayacak şekilde konumlandırılmış olan altın sarısı bölümün tam orta yerinde bakıldığı zaman V harfi biçiminde olduğu görülen bir kısım vardır ve bu da 3 tane eş kenar dörtgen biçimindedir. Saint Vincent adasının simgesi olarak bayrağa eklenmiştir.

Ülkede yapılan yerel bayrak tasarımı yarışmasında nedense uygun bir bayrak dizaynı bulunamamış ve bu tasarım İsviçreli bir bayrak tasarımcısına sipariş verilerek elde edilmiştir. Saint Vincent ve Grenadinler Bayrağı Açıklaması diğer ülkelerde de görüldüğü gibi özgürlüklerin zor elde edilmesi, toprak bütünlüğü ve verimi, yaşayan insanların özellikleri ve buna benzer unsurlar göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Bayraklar ülkelerin özgürlüklerinin kanıtıdır ve göndere çekildikleri zaman nazlı, nazlı dalgalanmaları her ülke vatandaşının göğsünü kabartmaktadır. 21 Ekim 1985 tarihi Saint Vincent ve Grenadinler için dönüm noktası olmuştur.

Senegal Bayrağı

Samoa Bayrağı