Senegal Bayrağı Açıklaması

 

Batı Afrika’da yer alan ve Atlas Okyanusu kıyısına uzun bir sahil şeridi ile bağlanan bir ülkedir Senegal. Senegal uzun yıllar Fransız yönetimi altında kalmıştır, nihayetinde 1959 yılında Fransa’dan bağımsızlığını kazanınca ilk olarak kendine ait bayrağı kullanmaya başlamıştır. Bu gün kullanılan bayrak 20 Ağustos 1960 yılında ulusal bayrak olarak kabul edilmiştir. Senegal Bayrağı Anlamı Pan Afrika renklerin olduğu görüldüğünde zaten anlaşılmaya başlanacaktır. Senegal eskiden Sudan olarak bilinen ve şimdiki adı Mali olan ülke ile federasyon kurabilmek için 1959 yılında girişimde bulundu ancak bu federasyon uzun ömürlü olmadı ve Senegal 1960 yılında federasyondan çekilme kararı aldı.

Mali federasyonuna ait olan bayrağın ana renkleri Fransız bayrağının renkleri olan beyaz, mavi ve kırmızı idi ama sonradan bu renkler değiştirilerek yeşil, sarı ve kırmızı konuldu. Senegal bayrağının üç dikey ve eşit aralıklarda olan şeritlerle tasarlandığını görebiliriz. Gönder tarafında yeşil, orta tarafta sarı ve dalgalanan kısımda da kırmızı renkler mevcut. Yani tam Pan Afrika renkleri.. Bayrağın tam merkezinde bulunan sarı rengin orta yerinde ise yeşil 5 köşeli bir yıldız var. Senegal Bayrağı Resmi için aslında fazla söze gerek yok, diğer Afrika ülkeleri bayrağının anlamları burada da yerlerini almışlar.

En solda bulunan yeşil şerit, İslami değerlere verilen önemin simgesi olarak biliniyor. Ayrıca umudu ve gelişmeyi de anlatmak için kullanılmış. Sarı renkli merkezde bulunan şerit ise ülke halkının el ele vererek birlikte çalışması ve bereketli doğal zenginliklerden sağlanacak olan zenginliği ifade ediyor. Senegal Bayrağı Açıklaması bayrağın dalgalandığı yerde bulunan kırmızı renkli şerit ile devam ediyor. Kırmızı renk neredeyse tüm Afrika halkının verdiği bağımsızlık mücadelesini, yapılan savaşları ve bu savaşlarda dökülen kanları simgelemektedir. Sarı rengin orta yerinde bulunan yeşil 5 köşeli yıldızın anlamı da birlik ve umuttur. Tüm ülkeler yaşadıklarını ve arzularını bayraklarının şekil ve renkleri ile dile getirmekten hoşlanıyorlar. Ayrıca çok önemli olan din öğesi de unutulmuyor ve onun ifadesi amblem ve motifler de bayraklardaki yerlerini alıyorlar.

Slovakya Bayrağı

Saint Vincent Bayrağı