Seyşeller Bayrağı Açıklaması

 

Hint Okyanusunda bulunan ve 115 kadar adanın bileşiminden oluşan ve cumhuriyet ile idare edilen adalar ülkesi Seyşellerdir. Başken olan Viktorya ilk kez İngiliz sömürgeciler tarafından kurulmuştur. Adaların bayrağı ise çok renkli oluşu ile dikkat çeker. Soldan sağa doğru eğik olarak konuşlandırılmış olan renklerden oluşmuştur bayrak. Göndere çekilen tarafın rengi koyu mavidir ve sırası ile sarı, kırmızı, beyaz ve yeşil bayrağın renklerini oluşturmaktadır. Seyşeller Bayrağı Anlamı renkleri ile bire bir örtüşmektedir. Adalar, İngiliz sömürgesi olmaktan 29 Haziran 1976 yılında kurtulup bağımsızlığını elde etmiştir. O günden bu yana ülke 3 kez bayrak değiştirmiştir ve bayrağın son hali yukarıda renklerini saydığımız gibidir.

18 Haziran 1996 bu gün kullanılan bayrağın ulusal bayrak olarak kabul edildiği tarihtir. 1977 ilke 1996 tarihleri arasında kullanılan Seyşeller bayrağının renkleri kırmızı, beyaz ve siyahtı. Seyşeller Bayrağı Resmi üzerindeki renklerin anlamları ile doğru orantılıdır, Alttan yukarıya doğru yeşil, beyaz ve kırmızı Seyşeller Birleşmiş Halk Partisinin renklerini sembolize eder. Mavi ve sarı renkler ise Ülkenin Demokrat Partisinin renkleridir, ayrıca mavi gök yüzü ve adaların etrafını çepeçevre kuşatan Hint Okyanusunu sembolize eder. Sarı, her zaman pırıl, pırıl parlayan güneşi, kırmızı renk halkın bölünmez birlik içinde olduğunu, beyaz renk ise barış, adalet ve uyum içinde yaşamayı, yeşil renk de ülke topraklarının bereketli ve çok verimli oluşunun ifadesi olarak kullanılmıştır.

Bayrak çizgileri giderek büyüyen ve genişleyen çizgilerin egemenliği altındadır ki bunun anlamı da Seyşel adalarının git gide büyüyen ve refahı yakalayan ülke konumunda olduğunu göstermektedir. Seyşeller Bayrağı Açıklaması görüldüğü gibi ulusal değerler göz önünde bulundurularak tasarlanıp hayata geçirilmiştir. Neredeyse gök kuşağı renklerinin tümünü içine alan ülke bayrağından bu ülkenin yaşam biçiminden geçmişte kazandığı zaferlere kadar her şeyi görmek mümkün. Sömürgeciliği kendine iş edinen güçlü ülkelerin boyundurukları altında olan tüm küçük ülkeler için bağımsızlıklarını kazanmak oldukça zor ve kanlı olmuştur. Kırmızı rengin bu anlama geldiği o kadar çok ülke bayrağı var ki, geçmişlerini kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Sao Tome ve Principe Bayrağı

Sahra Bayrağı