Sierra Leone Bayrağı Anlamı

 

Resmi adı ile söylenirse Sierra Leone Cumhuriyeti, batı Afrika ülkelerinden biridir. Bu ülkede çok fazla aslan olması nedeni ile Portekizliler buraya aslanlı dağlar ülkesi anlamına gelen bu ismi vermişlerdir. Ülkenin güney doğusunun Atlas Okyanusuna kıyısı vardır. Özgür bırakılan Afrikalı köleler bu ülkeyi kurmuşlarsa da 1990 ile 2002 yılları arasında Sierra Leone çok kanlı bir iç savaş yaşamak zorunda bırakılmıştır. Zira ülke muhteşem elmas kaynaklarına sahiptir ve gelişmiş batılı ülkeler Sierra Leone’yi kaosa sürüklemeyi hedeflemişlerdir. Ülke bayrağına gelirsek, yatay olarak düzenlenmiş eşit kalınlıktaki 3 renkten oluşmuştur. Yukarıdan aşağıya doğru yeşil, beyaz ve mavi. Sierra Leone Bayrağı Anlamı ülkenin yaşadıkları ile bire bir olarak uyumludur.

Yukarıdaki yeşil şerit, tarımı, ülkeyi kuşatan yemyeşil dağları ve verimli ülke topraklarını anlatır, beyaz çizgi, adalet, barış ve ülkede birlik beraberlikten doğan uyumu temsil eder. Mavi rengin anlamı ise Atlas Okyanusunu ve aynı zamanda liman kenti de olan ülke başkenti Freetown’ı işaret etmektedir. Sierra Leone Bayrağı Resmi görüldüğü gibi ülkeye ait ve halkın yaşaması için gerekli olan bereketli dağlar, topraklar ve suları anlatan renklerle sembolize edilmiştir. Ülkenin arması bayrak tasarımında önemli bir yol gösterici olmuştur. 1889 ile 1961 yılları arasında Sierra Leone bayrağının üzerinde İngiliz- Birleşik Krallık bayrağı da görülmekteydi.

Uzun yıllar sömürge olarak kullanılan bir ülkenin sonunda özgürlüğünü kazanıp da kendi zenginliklerini kullanma hakkını elde etmesi doğal olarak bayrağının ifadesine de yansıyor. Sierra Leone Bayrağı Açıklaması için fazla söze gerek yok, ülke tarihine kısaca bir göz atmak bile bayrağın üzerindeki renklerin ne anlama geldiğini öğrenmeye yetecektir. Zengin doğal kaynakları bulunan her ülke gibi Sierra Leone’de de yerli halk, uzun yıllar sömürgecilik yaparak kendini kanıtlamayı başarmış olan büyük ulusların ezici boyunduruğu altında yaşamak zorunda kalmışlardır. Bu gün gelinen son noktada görüldüğü gibi artık o esaret dolu yıllar bitmiş ve ülke kendine ait olan ve renkleri özenle seçilmiş bayrağını gönderine çekerek onun gururla dalgalanmasını sağlamıştır.

Sudan Bayrağı

Şili Bayrağı