Şili Bayrağı Açıklaması

 

Şili bayrağı 18 Ekim 1817 tarihinde resmi olarak onaylanmış ve göndere çekilmiş bir ulus bayrağıdır. Bayrak üç ana renk olarak tasarlınmış bir yatay, bir dikey çizgiden meydana gelmiş bayraktır. Mavi, beyaz ve kırmızını yer aldığı bayrakta göndere yakın yerde yer alan mavi şerit ve hemen onun yanında dikey olarak beyaz renk yer alır. Alt kısımda ise kırmızı renk görünmekte ve göndere yakın yerde mavi şerittin üstünde yer alan beş gen beyaz bir yıldız bulunmakta da. Şili Bayrağı Anlamı ise mavi gökyüzün temsil ederken beyaz renk ise And Dağlarını beyaz karı sembolize ederken, kırmızı ise kahramanlıkları ve bağımsızlık için dökülen kanları temsil etmektedir.

Şili Bayrağı Resmi Şili ülkesi ispanyanın sömürgesinden 1826 yılında çekilmiş ve Şili kendi bağımsızlığın tam anlamı ile ilan etmiş ve bayrağını göndere çekmiştir. Ülkenin ilk bayrağı mavi, beyaz v e sarı renklerin hâkim olduğu üç şeritten meydana gelmiş ve 1817 yılında İspanya ile yaptığı savaşı kazanan ülke sarı rengi bayraktan çıkartarak akıtılan kanları simgelemesi için yerine kırmızı şeritli bayrağa geçer. Yeni tasarlanan bayrak Fransa bayrağına benzediği için bayrakları ayrıt edilebilmesi için bayrağın göndere gelen kısmına yıldız eklenmiş ve bayrak bu şekilde kullanılmaya başlanmıştır. 1973 tarihinde ülkede ihtilal oluşur ve diktatörlük dönemi başlar 1989 yılında Şili tekrar demokratik düzene geri döner.

Şili ulusu 1989 yılına kadar çok olaylar ile karşılamışım ve ülke inişli çıkışlı çok zamanlar yaşadığı zaman bile bayrağın hiç değiştirmeyi düşünmemiş ve günümüzde hala aynı bayrak kullanılmaktadır. Bayrak daha sonra bayrak yasası ile koruma altına alınmış ve bu gün kullanılan bayrak boyutlarında ve renklerinde hiçbir oynama yapılmadan ve renkleri aynı kalmak şartı ile gönderde yırtılan, bozulan ve yıpranan bayrak ile yer değiştirilmesi onaylanmış ve ülke halkından bayrağına her azman manevi saygı ve sevgi gösterilmesi istenmiştir. Şili Bayrağı Açıklaması bayrak devlet arması ile özel günlerde ve özel törenlerde kullanılmak üzere göndere çekilmiş ve ulusun temsilcisi olmuştur.

Sierra Leone Bayrağı

Singapur Bayrağı