Slovakya Bayrağı Açıklaması

 

1918 yılında Slovakya Macaristan yönetiminden ayrıldıktan sonra bu günkü Çek Cumhuriyeti ile birleşerek Bohemya ve Morava’ya katıldı ve ortaya Çekoslavakya devleti çıkmış oldu. Orta Avrupa’da konumlanmış olan bu iki devlet birleşerek 1992 yılına kadar bir arada yaşamayı başardılar. 1 Ocak 1993 tarihinde her iki ülke hiç sorun yaşamadan ayrı devletler olmaya karar verirler ve bu ayrılığı tüm dünya ülkelerine örnek olacak biçimde problem yaşamadan hallederek her biri kendi başına devlet olmanın keyfini yaşamaya başlarlar. Slovakya bayrağının kabul edilmesi de bu tarihlere rastlar. Slovakya Bayrağı Anlamı kendi içinde değişiklikler göstermektedir. Üç eşit yatay renk bu bayrağın temelini oluşturmaktadır.

Yukarıdan aşağıya doğru önce beyaz sonra koyu mavi ve en sonunda da kırmızı renkte olan bu şeritlerin bayrağın göndere çekilen tarafında arma vardır. Bu tamamen Rus bayrağı ile olan benzerliğin ortadan kaldırılması için alınmış bir önlemdir. Slovakya Bayrağı Resmi Pan – Slav renklerine atıf yapmaktadır. Kırmızı, beyaz ve koyu mavi çok eski zamanlardan beri Pan- Slav renkleri olarak bilinmektedir. Ayrıca bayrağın sol üst köşesine yerleştirilmiş olan arma da Macaristan ile olan bağların simgesidir. Armanın etrafı beyaz renkli ince bir şerit ile kuşatılmıştır, alt kısmında koyu mavi renkte ve 3 tepeli olduğu anlaşılan dağlar bulunur ki bu dağlar Tatra, Fatra ve Matra dağlarının sembolleridir. Yine arma üzerinde bulunan haçlar Ortodoks Hıristiyan mezhebinin anlatılmasını sağlamaktadır. Aslında bu arma Macaristan armasının ufak tefek dokunuşlarla değiştirilmiş olan yeni versiyonudur.

Slav ülkelerinin hemen hepsinde başta Rusya olmak üzere bu renkteki bayrakları görmek mümkün, her ülke kendi tercihlerine göre bazı farklılıklarla temalarını bozmadan bu renklerde bayrak tasarımları yapmışlardır. Çek Cumhuriyeti ile Slovakya ayrılırken ayrı bayrakları kullanmak teklif edilmiş olmasına rağmen Çek Cumhuriyeti aynı bayrağı kullanmayı kabul etmiştir. Slovakya Bayrağı Açıklaması görüldüğü gibi geleneksel yapıdan ve kültürel oluşumlardan çok etkilenerek hazırlanmıştır. Çok eski zamanlardan beri kullanılan bayrak, çok az değişikliklerle bu gün de göndere çekilerek kullanılmaya başlanmıştır.

Sırbistan Bayrağı

Senegal Bayrağı