Somali Bayrağı Açıklaması

 

Doğu Afrika’da Afrika boynuzu olarak biline yerde kurulmuş olan Somali ülkesi, Hint Okyanusuna kıyısı olan ülkelerden biridir. Somali ülkesinin bayrağı bayrak tasarımcısı olan sanatçı Mohammed Awale Liban tarafından 12 Ekim 1954 yılında hazırlanarak kabul edilmiş ve ülke bayrağı olarak dalgalanmaya başlamıştır. Somali Bayrağı Anlamı bir günden bile kısa bir zaman dilimi içinde tasarlanarak kabulü için Somali hükümetine sunulmuştur. Mavi zemin ve üzerinde beyaz renkte 5 köşeli yıldız bulunan Somali bayrağı, özgürlüğünü kazanmasında çok yardımı olan, önemli bir rol üstlenen Birleşmiş Milletler bayrağından esinlenilerek tasarlanıp hayata geçirilmiştir. 1960 yılında eski İngiliz ve İtalyan Somali’sinin bir araya gelmesi ile bağımsızlığını kazanan ve sömürge ülkesi olmaktan kurtulan bu günkü Somali devleti, bu halkların katılımı ile oluşmuştur.

Bayrağın tamamını kaplayan mavi zemin, Birleşmiş Milletler Bayrağından ilham alınarak konulmuşsa da aynı zamanda ülkenin üzerinde bulunan mavi gök yüzünü de işaret etmektedir. Somali Bayrağı Resmi olarak tam ortada bulunan ve beyaz renkli beş köşeli yıldızın Afrika kıtasının özgürlüğünü belirlediğini da anlatır. Yıldızda bulunan beş köşe Somali halkının yaşamış olduğu beş bölgeyi de işaret etmektedir. Eski İngiliz ve İtalyan Somalileri, Fransız Somali’si, Etiyopya Ogaden bölgesi ve Kuzey Kenya Somalisi bu bölgelerin isimleridir.

Bağımsızlık mücadelesi verirken Birleşmiş Milletleri arkasına alan ve ondan destek gören ülke konumundaki Somali, bayrağının renklerini Birleşmiş Milletler bayrağına benzetirken, bir nevi şükran duygularının yansımasına da neden olmuştur. Somali Bayrağı Açıklaması bu ülkenin çektiği zorlukların ifade biçimidir. Sömürgeci devletlerin çok uzun yıllar egemenliği altında kalan ve çok değerli madenlerinin olduğu bilinen Somali bu gün dahi, yaşadığı kaos ortamından kurtulmaya ve bölünmemeye çalışan bir ülke konumundadır. Güçlü devletlerin kolları bu ülkenin üzerinden çekilmedikçe ve kendi zenginlikleri ile baş başa bırakılmadıkça bu durumun da daha uzun yıllar süreceği ortadadır. Kendi bayrağının gölgesi altında, tüm halkı ile birlikte el ele vererek barış ve huzur içinde yaşamaya çalışan Somali, belki gün gelecek bu ideallerine de kavuşacaktır.

Solomon Bayrağı

Sri Lanka Bayrağı