Sudan Bayrağı Açıklaması

 

Kuzey Afrika’da batıdan doğuya doğru uzanan bir ülkedir Sudan. Bu gün kullanılan ulusal Sudan bayrağı 1970 yılında kabul edilmiştir. Uzun yıllar Mısır ve İngiliz boyunduruğu altında yaşayan ve 1 Ocak 1959 tarihinde özgürlüğünü ilan eden Sudan bayrağı o zamanlar bu günkü renklerinden çok farklı renklere sahipti. Yatay olarak şeritlere bölünmüş bayrak mavi, yeşil ve sarı renklerin hakimiyeti altındaydı. 1969 yılında Sudan’da askeri bir darbe oldu ve bayrak da 1970 yılında değiştirilerek bu gün kullanılan haline getirildi. Sudan Bayrağı Anlamı Pan Arap renklerinden de anlaşılacağı gibi İslamiyet’e olan bağlılığı da gösteriyor. Yeşil renk Arap ülkelerinin pek çoğunun bayrağında var ve Müslüman ülke oldukları anlamına geliyor.

Sudan bayrağı 4 renkten oluşmuştur, aşağıdan yukarıya doğru siyah, beyaz ve kırmızı eşit kalınlıkta şeritler varken bir de bayrağın sol tarafında, göndere çekilen yanında ortada bulunan beyaz renkli şeride doğru tepe noktası yerleştirilmiş olan yeşil renkli bir eş kenar üçgeni bulunmaktadır. İşte bu yeşil İslam renkleri olarak biliniyor. Sudan Bayrağı Resmi En üstte bulunan kırmızı renkli şerit Sudan devletinin özgürlüğünü ifade ederken aynı zamanda bu özgürlük kazanılırken yapılan savaşlarda ölen askerlerin kanlarını da anlatmak için kullanılmıştır. Aynı zamanda devrim ve sosyalizm de kırmızı renk ile anlatılmak istenmiştir. Beyaz barışın rengidir ve burada da aynı anlam için bulunur, ayrıca iyimserliğin ve parlayan ışığın da göstergesidir.

Siyah renge gelince, Arapçada Sudan siyah demektir, bu yüzden bayrakta yer bulmuştur kendine ve zaten dediğimiz gibi Pan Arap renklerinin olmazsa olmazıdır siyah renk. Yeşil için İslam’ı ifade ediyor demiştik ayrıca Sudan Bayrağı Açıklaması içinde yeşil bu ülkenin verimli topraklarını ve arazisinin bütünlüğünü de temsil etmektedir. Bayrak tasarımı için ülkede bir ayrışma düzenlenmiş ve bu gün kullanılan bayrağın kullanılmasına karar verilmiştir. Başka ülke bayrakları ile renk ve biçim bakımından benzerlikler gösterse de Sudan bayrağı özenli bir çalışma sonunda üretilmiş ve oy birliği ile kullanılmasına karar verilmiş olan bir bayraktır.

Sri Lanka Bayrağı

Sierra Leone Bayrağı