Surinam Bayrağı Anlamı

 

Eski Hollanda sömürgesi olarak anılan ve Güney Amerika kıtasının kuzey batı bölümünde yer alan bir devlettir. Surinam eski bir Hollanda sömürgesi idi ve 25 Kasım 1975 tarihinde bağımsızlığına kavuşmuştur ve bu gün kullandığı bayrak da o tarihte kabul edilmiştir. Bu bayrak ulusal anlamda düzenlenen bir yarışma sonrası seçilmiştir. Bayrak tasarım sanatçısı olan Jacques Herman Pinas bayrağın tasarımcısıdır. Yarışmada ülke değerlerinin, partilerinin, birlik ve beraberlik içinde ilerlemelerinin sembolize edilmesi istenmiştir. Surinam Bayrağı Anlamı tüm bu değerleri içeriğinde barındırmaktadır. Bayrak 5 yatay çizgi halinde yerleşmiş olan renklerle ortaya çıkarılmıştır. Yukarıdan aşağıya doğru yeşil, beyaz, kırmızı, beyaz ve yeşil renkler hakimdir bayrağa ve tam ortada da sarı renkli 5 köşeli bir yıldız bulunmaktadır.

Tam ortada bulunan kırmızı renkli şerit en kalın olandır, yeşil şeritler biraz daha ince tasarlanmış olup ne ince şeritler beyaz renkli olanlardır. Surinam Bayrağı Açıklaması sarı renkli yıldız ile bütünleşmiştir, bu yıldız kırmızı rengin tam orta yerine konuşlandırılmıştır. Kalın olan kırmızı şerit ülke bütünlüğünü, ileriye doğru hep gelişmekte olduğunu anlatır. Beyaz renk ise özgürlük, barış ve adalet kavramlarını yansıtmaktadır. Yeşil renkler umudu, toprak bütünlüğünü, doğal madenlerin zenginliğini ve bereketin timsali olarak bayraktaki yerini almıştır. Sarı renkteki yıldız, birlik ve bütünlük içinde çalışan halkın altın bir geleceğinin olacağını anlatmaktadır.

Yıldızın 5 ayrı köşesi ülkede yaşayan 5 etnik grubun göstergesidir, bunlar, Asyalı Hintlileri, Kızılderilileri, Çinlileri, Avrupalı ve Afrikalıları işaret eder. ( Bunların hepsi Kroeller adı ile bilinir). Surinam Bayrağı Resmi kırmızı, yeşil ve beyaz renklerin ülke yönetiminde söz sahibi olan partilerin de renklerli ile tamamlanmaktadır. Örneğin yeşil renk Ulusal Partiyi, beyaz renk Halk Partisini, kırmızı renk de Hindu Vatan Hitkari Partisini simgeler. Eskiden sömürge ülkesi olan ve sonunda özgürlüklerini kazanarak bağımsızlıklarını ilan eden diğer ülke bayraklarında da olduğu gibi Surinam bayrağında da ülkenin yönetim biçimini, vatan topraklarının kalitesini, barışa duyulan özlemi görmek mümkün. Bayrak renkleri iyi bir ifade dili olarak kullanılmıştır.

Tacikistan Bayrağı

Suriye Bayrağı