Suudi Arabistan Bayrağı Açıklaması

 

Arap yarımadasının büyük bir bölümünde hüküm süre Suud ailesi tarafından yönetilen Arabistan bayrağı iki alternatiften oluşmaktadır. Bir tanesi resmi törenlerde kullanılan bayrak diğer ise normal zamanlarda kullanılan bayraktır. Suudi Arabistan Bayrağı Anlamı üzerinde yazan Allahın birliği ibaresi nedeni ile çok önemlidir. Bayrak tamamen yeşil zemin üzerine hazırlanmıştır ve bunun üzerinde de beyaz renkli, Arap alfabesi ile Lailahe İlle Allah, Muhammedun Resul Allah yazar, alt kısmında ise beyaz renkte bir kılıç bulunur. Yeşil İslam simgesi olup peygamber efendimizin kurmuş olduğu dine işaret eder. Kılıç adaletin simgesi olarak bayrakta yerini almıştır ve Suudi Arabistan Kralı Abdülaziz İbn Suud’u temsil eder.

15 Mart 1973 tarihinde Suudi Arabistan’ın bu gün kullandığı bayrak ulusal bayrak statüsüne getirilmiştir. Normal zamanlarda kullanılan bayrak ise yine yeşil zemin üzerine tasarlanmıştır ama bayrağın sağ üst tarafında çaprazlama olarak konulmuş olan iki kılıç ve onların da üzerinde altın sarısı renkte bir palmiye ağacı vardır. Suudi Arabistan Bayrağı Resmi yapılan bazı değişikliklerle son halini almıştır. Örneğin bayrağın alt kısmında bulunan beyaz renkli kılıç 1906 yılında eklenmiştir. Sadece resmi törenlerde kullanılan ve üzerinde yukarıda belirttiğimiz ibareler yazan bayrak kutsal sözler içerdiği için günlük hayatta kullanılmamaktadır. Bereketi anlatan ve palmiye ağacı ile süslenmiş olan bayrağı hemen her yerde görmek mümkün.

Görüldüğü gibi kılıcın bayrağa konuluşundan bu yana adaleti simgelediği için vazgeçilmemiş ve normal zamanlarda kullanılan bayrağa da kılıç konulmuştur. Bu bayrakta kullanılan kılıç, askerlerin cesaretini ve Arap ordusunun gücünü anlatmaktadır. Suudi Arabistan Bayrağı Açıklaması içerik olarak İslamiyet’e teslimiyeti onun koşulsuz şartsız bir ulusun sembolü olduğunun da göstergesidir. Arabistan dendiği zaman akla ilk gelen öğelerden biri olan hac ve kutsal Kabe de bunu somut biçimde anlatıyor zaten. Bazı Suudi Arabistan bayrağında ise yine yeşil olan zeminin üzerinde Allahın birliği kelimeleri sağ üst köşede daha küçük şekilde beyaz renkli Arap harfleri ile yazılmış olarak bulunuyor ancak bayrak içerik olarak aynı ifadeleri anlatıyor.

Suriye Bayrağı

Svaziland Bayrağı