Svaziland Bayrağı Açıklaması

 

Svaziland Krallığı adı ile resmi olarak tanınan Svaziland ülkesi, Afrika kıtasının güneyinde bulunuyor. Adından da anlaşılacağı gibi mutlak monarşi ile yönetilen Svaziland bayrağı ilk bakışta karmaşık bir dizayna sahip. Svaziland Bayrağı Anlamı renklerle ifade edilmektedir. Değişik kalınlıklarda tasarlanmış olan 4 ayrı rengin sentezlenmesi ile bayrak tasarlanmış. Mavi, sarı, kırmızı, sarı ve yine mavi renkli bu şeritler konsept olarak diğer ülke bayraklarından çok farklıdır. Bayrağın tam orta yerinde bulunan ve en kalın şerit olarak dikkat çeken kırmızı rengin merkezine ise geleneksel olarak Swazi Emosotsha Topluluğu tarafından öküz saklayan savaş kalkanı olarak kullanılan kalkan figürü kullanılmış.

Bu kalkanla birlikte yine savaşlarda kullanılan mızraklar, özelliği bulunan bazı tüyler de resmedilmiş, bu tüyler 3 adet olup kraliyet sembolüdür. Svaziland Bayrağı Resmi geleneksel kültürün parçası olarak dikkat çekmektedir. Kırmızı renkteki kalın şerit Svaziland halkının savaşlarda elde ettiği başarıları ve akan kanı simgeler. Altın sarısı renk ise yer altı zenginliklerini ve madenleri gösteren renkler olarak bayraktaki yerini almıştır. Mavi renk, diğer ülke bayraklarında olduğu gibi beyaz rengin yerini almış ve barışı sembolize etmiştir. 6 Eylül 1968 yılında henüz İngilizlerden bağımsızlığını kazanmamışken 30 Ekim 1967 yılında kendi tarihinde kabul edilerek resmi bayrak olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bayrak renkleri askeri renkler göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Svaziland kralı askeri gelenekleri yaşatmak için hazırlanmıştır, eski kültürün izlerini taşıyan renkler Svaziland bayrağının temelini oluşturmaktadır. Svaziland Bayrağı Açıklaması bu şekilde ele alındığı zaman değer olarak ulusun tüm yaşadıklarını yansıttığı görülebilir. Savaş kalkanlarından kraliyet tüylerine dek onlar için önemi olan tüm unsurların bayrak üzerine işlenmiş olması da bu ortaya koymaktadır. Yüz yıllar boyunca sömürgeci devletlerin egemenliği altında kalmış, doğal zenginlikleri ellerinden alınmış olan bu ülkelerin yaşam savaşlarının zorluğu biliniyor ve doğal olarak da bağımsızlık simgesi olan ulusal bayraklarda kendilerine yer buluyorlar. Bağımsızlığını elde etmeden önce Svaziland semalarında İngiliz Hükümetinin bayrağı dalgalanmaktaydı. Bu durum ancak ülke özgürlüğünü kazanınca son buldu.

Suudi Arabistan Bayrağı

Slovenya Bayrağı